Będzie i świątecznie, i bardziej sylwestrowo – Baltic Neopolis Orchestra rusza z projektem dla mieszkańców polsko-niemieckiego pogranicza. „Wydaje nam się doskonale przemyślany i czujemy, że spełni wiele ról i oczekiwań”, mówi dyrektor BNO.

By dotrzeć do adresatów w różnym wieku

Music Powerania vol. 1 to muzyczny projekt Baltic Noepolis Orchestra, który zawita po polskiej i niemieckiej stronie granicy.

– Celem jest, by po obu stronach dotrzeć z muzyką do odbiorców w różnym wieku – podkreśla Katarzyna Lament, dyrektor Biura Koncertowego BNO. – To jak taki krótki sezon artystyczny. Zaczynamy koncertami zimowymi, trochę świątecznymi, trochę noworocznymi. Będziemy się starać, by za każdym razem koncert miał inny charakter, dopasowany do rożnych odbiorców – zaznacza.

W planach są więc edukacyjne koncerty dla dzieci z polskich i niemieckich przedszkoli, koncert dla seniorów czy koncerty międzypokoleniowe.

– Idea jest taka, by te miejscowości nie były od siebie bardzo oddalone, a by publiczność polska mogła jeździć do Niemiec i odwrotnie. To nie tylko urozmaicenie oferty kulturalnej, ale i wymiana kulturowa i nawiązywanie relacji polsko-niemieckich instytucji – zauważa Lament. – To dopiero pierwszy krok, planujemy coś takiego robić sezonowo.

Każdy z koncertów będzie zupełnie inny

W ramach projektu na mieszkańców czeka łącznie sześć koncertów, po trzy z każdej strony granicy.

– Za nami już pierwsze koncert w Świnoujściu, gdzie wchodziliśmy już w nastrój świąteczny. Były piosenki świąteczne z Jolą Szczepaniak w roli głównej. Wspaniała publiczność, specjalne aranżacje Miłosza Wośko. Jako forma koncertu było świetnie – mówi Emilia Goch Salvador, dyrektor BNO. – W ten piątek ruszamy do Niemiec, do Löcknitz, tam będzie „Bajkowa symfonia dla dzieci” z dwoma moderatorami i kwartetem smyczkowym. Będziemy grać nie tylko tematy z bajek, ale i wprowadzać w świat muzyki klasycznej.

W grudniu odbędzie się jeszcze jeden koncert, tym razem w Pasewalku.

– Tu będziemy już w większym składzie i zagramy koncert adwentowy z towarzyszeniem Chóru Akademii Sztuki pod dyrekcją Barbary Halec – mówi Goch Salvador. – Będą soliści, będzie klasycznie, ale i świątecznie. Nie zabraknie Oratorium na Boże Narodzenie Arcangelo Corelliego, ale i innych utworów, w tym pochodzenia boliwijskiego.

A już w styczniu na maluchy czekać będzie „Bajkowa symfonia”, tym razem w Szczecinie. Będą też dwa koncerty, w tym dla seniorów w Grodnie i międzypokoleniowy w kinie w Brussow.

– Koncert będzie wykonany przez orkiestrę, a solistami będą uczestnicy naszej Akademii Baltic Neopolis Orchestra. Na pewno zagramy Vivaldiego – zdradza dyrektor orkiestry. – Mamy nadzieję ten projekt kontynuować. Wydaje nam się doskonale przemyślany i czujemy, że spełni wiele ról i oczekiwań.

Wstęp na wszystkie koncerty jest darmowy. Szczegóły na stronie: https://balticneopolis.pl/2-4-3-2-2-2-2-3-2/.

Music Powerania vol. 1 to muzyczny projekt dla polsko-niemieckiego pogranicza, który w grudniu i styczniu (2023/2024) Baltic Neopolis Orchestra realizować będzie w partnerstwie z Grenzland e.v. Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej oraz rezerwy celowej budżetu państwa.