Koncerty w całej Polsce i za granicą, współpraca przy szczecińskim musicalu, projekt z muzyką z całego świata i premiera wideoklipu – tak wyglądać będą najbliższe miesiące Baltic Neopolis Orchestry. Na nudę nie da się narzekać!

Pracowity początek

– Mieliśmy dwa tygodnie przerwy i we wrześniu ruszamy z nowym sezonem – mówi Emilia Goch Salvador, dyrektor Baltic Neopolis Orchestra. – Otwieramy go w Bielsku-Białej na Beskid Classics światową prapremierą utworu Chaconne op. 63 Mikołaja Góreckiego, naszego ulubionego kompozytora.

Następnie w planach jest powrót do regionu i projektu Klasyka Po-morze dofinansowanego z Ministerstwa Kultury. Za nami już dwa letnie koncerty.

– To taki przewrotny tytuł, bo nie tylko muzyka pomoże nam czuć się lepiej, ale sięga aż po morze, czyli gościmy z koncertami nie tylko w Zachodniopomorskiem, ale i na Pomorzu – mówi Goch Salvador. Najbliższe spotkania w ramach cyklu zaplanowano w Połczynie-Zdrój, Goleniowie i Słupsku.

Ale to nie koniec. – Dodatkowo kontynuujemy program stART, pierwsza odsłona w Łomży. Będziemy również współorganizatorem projektu „Mniejszości pod polską flagą”, który niemalże w całości odbywać się będzie w studiu im. Jana Szyrockiego – wylicza Goch Salvador. – Codziennie inne koncerty, będziemy skakać z kontynentu na kontynent, z kraju do kraju, by pokazać tę ogromną różnorodność, jaką mamy w Szczecinie. Mamy nadzieję, że uda nam się choć na chwilę przybliżyć ludziom ich rodzinne strony, a i dla szczecinian to ciekawe wydarzenie, by spotkać się z taką muzyką.

Do grudnia w planach BNO są również liczne podróże oraz koncerty w Hiszpanii i na Sycylii.

Musicalowa przygoda. „To dla nas inny świat”

W październiku na deskach Teatru Polskiego premierę będzie miał musical „Cabaret”, przy którego produkcji swój udział ma również Baltic Neopolis Orchestra.

– Jesteśmy już po próbach muzycznych i jest fantastycznie. Musical to dla nas inny świat, rzadko mamy okazję w nim zafunkcjonować – przyznaje Goch Salvador. – Jednak cała ekipa jest świetna i mamy nadzieję na dalsze współprace. Teatr ma teraz dużo scen, my mamy dużo pomysłów i już kilka wspólnych projektów z aktorami.

Nietuzinkowy prezent z okazji 15-lecia

W tym roku Baltic Neopolis Orchestra obchodzi swoje 15-lecie i tym razem planuje coś nieoczekiwanego.

– Zamiast koncertów jubileuszowych i katalogów szykujemy wideoklip, który wpiera Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego – zdradza Goch Salvador. – O szczegółach nie mogę jeszcze mówić, ale premiera odbędzie się na pewno jesienią. Piosenkę dla nas napisali i skomponowali Olek Różanek wraz z Borysem Sawaszkiewiczem. Opowiada ona o nas, o orkiestrze, a my sami jako aktorzy wystąpimy w wideoklipie. To taki autorski pomysł na nasze urodziny – przyznaje Goch Salvador.