Miasteczko kibica, a w nim zabytkowe pojazdy wojskowe, żołnierze w historycznych mundurach, symulator dachowania, konkursy i zabawy dla najmłodszych – to wszystko będzie towarzyszyć rajdowi Baja Poland 2014. Nie zabraknie oczywiście najlepszych rajdowych kierowców – wśród nich będzie Nasser Al-Attiyah, zwycięzca Rajdu Dakar.

W tym roku rajd po raz pierwszy jest nie tylko rundą Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych (samochody), ale także czwartą odsłoną rywalizacji w Pucharu Świata FIM w Rajdach Baja (motocykle). Szósta edycja Baja Poland, po raz trzeci o najwyższym statusie pucharu świata (w rajdach terenowych nie ma mistrzostw świata) już na stałe zadomowiła się w Szczecinie oraz Dobrej i Drawsku Pomorskim.

- Cieszymy się, że tak ceniony na świecie Rajd Baja Poland na stałe wpisał się w klimat miasta i regionu. W tym roku na fanów motoryzacji czeka dodatkowa atrakcja. Start zawodów odbędzie się tuż przy nowej hali widowiskowo-sportowej. Kibice po raz kolejny będą mieli okazję zobaczyć w akcji wspaniałych kierowców i ich budzące wielkie zainteresowanie samochody i motocykle – podkreśla Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Bez rampy w centrum miasta

W tym roku zmieni się także miejsce, z którego wyruszą kierowcy. Nie spotkamy się w centrum miasta - rampa startu i mety rajdu zostaną przeniesione obok hali widowiskowo-sportowej przy ul. Szafera. Lista zgłoszeń zostanie zgodnie z regulaminem opublikowana w najbliższy poniedziałek (25.08.), ale nie zabraknie na niej z pewnością głównych pretendentów do mistrzowskiej korony. Największe szanse na Puchar Świata mają obecnie Władimir Wasiliew (MINI All4 Racing), który lideruje klasyfikacji oraz Nasser Al-Attiyah (Toyota Hilux Overdrive) zajmujący drugą pozycję. Walkę o wygraną zapowiedział także Krzysztof Hołowczyc, który do rajdy przystąpi z nowym pilotem. Do walki o najwyższe lokaty włączą się bez wątpienia Adam Małysz oraz robiący błyskawiczne postępy Martin Kaczmarski. Największy zaś doping kibiców ze Szczecina będzie z pewnością towarzyszył zawodnikom reprezentujący to miasto: Klaudii Podkalickiej i Sławomirowi Wasiakowi, mistrzowi Polski w sezonie 2008.

 

Trzy etapy

Organizatorzy rajdu przygotowali dla zawodników trasę o długości blisko 800 kilometrów w tym pięć prób sportowych liczących 522 kilometry. Start rajdu nastąpi w piątek, 29 sierpnia o godzinie 17:30  sprzed nowej hali widowiskowo-sportowej Arena Szczecin przy ulicy Szafera. Tego samego dnia zostanie rozegrany pierwszy odcinek specjalny o długości 8 kilometrów. Jego start i meta znajdą się w kompleksie miasteczka rajdowego zlokalizowanego obok hali.

Drugiego dnia rajdu, w sobotę, 30 sierpnia na zawodników czekają dwie bardzo trudne próby sportowe, dwukrotnie przejeżdżany odcinek na Poligonie Drawskim o długości aż 192 kilometrów. Pomiędzy oesami samochody, motocykle i quady zjawią się w parku serwisowym zlokalizowanym w Drawsku Pomorskim.

Trzeci etap, w niedzielę, 31 sierpnia to także dwukrotnie przejeżdżana próba w gminie Dobra licząca 65 kilometrów. Meta Baja Poland oraz uroczyste zakończenie i uhonorowanie triumfatorów o godzinie 15:30 przed halą Arena Szczecin.

Zabytkowe pojazdy i symulator dachowania

Baja Poland 2014 to nie tylko wielkie sportowe emocje, ale także liczne atrakcje przygotowane przez organizatorów rajdu. W miasteczku rajdowym nie zabraknie strefy dla dzieci prowadzonej przez Stowarzyszenie Dołuje – Kościno, które zapewni najmłodszym liczne atrakcje, gdy ich tatusiowie będą zajęci podziwianiem rajdowych samochodów i motocykli. Obok tych ostatnich, w piątek o godzinie 15:00 pojawią się także wspaniałe „klasyki” sprzed lat, które uczestniczą w Rajdzie Pojazdów Zabytkowych Hamburg – Berlin. Gdy w sobotę zawodnicy rywalizujący w Baja Poland przeniosą się do Drawska Pomorskiego, w skate parku obok Areny Szczecin swoje zawody rozegrają deskorolkarze. Na terenie tzw. Military Zone (teren strzelnicy wojskowej) pojawią się z kolei zabytkowe pojazdy wojskowe oraz żołnierze w historycznych mundurach. Inna ze stref będzie związana z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, a jej największą atrakcją stanie się zapewne symulator dachowania.

Ten, który pokonał Saharę w 1988 roku

Od piątku w miasteczku rajdowym będzie także można podziwiać replikę dakarowego Stara 266, który w 1988 roku pokonał Saharę, dojechał do mety w stolicy Senegalu i dał jednocześnie impuls coraz większemu zainteresowaniu rajdami terenowymi w naszym kraju.

Więcej informacji na temat rajdu Baja Polnad 2014 oraz terminarz imprezy odnajdziecie w naszym kalendarzu wydarzeń.