150-kilogramowy tort, koncerty w Alei Kwiatowej, festyn na Różance, zabawy i warsztaty dla najmłodszych, zwiedzanie gabinetu prezydenta, koncert w filharmonii. Z okazji 71. rocznicy ustanowienia polskiej administracji w Szczecinie przygotowano sporo atrakcji. Świętowanie potrwa aż trzy dni.
W sobotę w Alei Kwiatowej
Obchody urodzin miasta rozpoczną się już w sobotę. W Alei Kwiatowej stanie scena, na której zagrają szczecińskie zespoły – Sklep z Ptasimi Piórami, After Blues oraz duet Jackpot. Organizatorzy zachęcają do wspólnej zabawy przy scenie i odwiedzania stanowisk wystawców. Będzie można np. własnoręcznie wykonać słodycze albo gadżety związane ze Szczecinem oraz posmakować sztandarowych produktów regionalnych. Impreza w Alei Kwiatowej rozpocznie się o 13:00 i potrwa do godz. 17:00. Wstęp oczywiście jest bezpłatny.

Koncerty, animacje i ogromny tor na Różance

Z kolei w niedzielę, 3 lipca, zaplanowano tradycyjny urodzinowy festyn w Ogrodzie Różanym. Na mieszkańców będzie czekał ogromny 150-kilogramowy tort. Poczęstunek rozpocznie się w samo południe. Oprócz tego odbędą się koncerty, animacje dla dzieci i ciekawe warsztaty. Na scenie (12:00-14:00) wystąpią zespół Kontrast Kwartet oraz Paweł Kluczko z koncertem pieśni i ballad ukraińskich. Sporo atrakcji przygotowano dla najmłodszych. Dzieci będą mogły wziąć udział w muzyczno-tanecznych warsztatach „Folkowy zawrót głowy”, w programie których znalazły się zajęcia wokalne, pokaz i nauka polskich tańców ludowych oraz wspólne śpiewanie polskich piosenek folkowych. Warsztaty poprowadzi Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej KRĄG. Na dzieci będą czekały też warsztaty balonowe, malowanie buziek, bański mydlane, zabawy z animatorami i konkursy. Na finał zaplanowano taneczną zabawę pod chmurką: najpierw w klimatach folkowych, a następnie w rytm największych przebojów lat 60-tych. Zainteresowani będą mogli obejrzeć również wystawę przygotowaną przez IPN „Trzymamy Straż nad Odrą”, opowiadającą o pierwszych latach powojennego Szczecina. Niedzielny festyn na Różance rozpocznie się o 12:00 i zakończy o 17:00. Wstęp bezpłatny.

Zwiedzanie gabinetu prezydenta i koncert w filharmonii

We wtorek, 5 lipca, odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której zostaną wręczone Medale za Zasługi dla Miasta, a w samo południe przedstawiciele władz miasta złożą kwiaty przy Pomniku Czynu Polaków na Jasnych Błoniach. Wieczorem będzie można zwiedzić niedostępną na co dzień salę szczecińskiego magistratu – gabinet prezydencki, po którym oprowadzi chętnych prezydent Piotr Krzystek. Początek zaplanowano na godzinę 18:00.

We wtorkowy wieczór zaprasza też filharmonia, w której o godz. 19:00 rozpocznie się koncert z okazji urodzin Szczecina. Podczas koncertu zabrzmią utwory Henri Seroki - belgijskiego kompozytora polskiego pochodzenia - znanego z komponowania muzyki poważnej i filmowej, m.in. do filmów Jacka Bromskiego. Wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie wystąpi Chór Akademii Morskiej w Szczecinie oraz soliści: Dominique Corbiau - kontratenor i Laurence Van Bellingen – sopran. Na koncert obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odebrać w kasie filharmonii.