Zwiedzanie Fabryki Wody, kulis Teatru Lalek „Pleciuga”, zaplecza stadionu Pogoni i nie tylko – już w najbliższy piątek startują zapisy na spacery w ramach X Międzynarodowego Dnia Przewodnika. Wydarzenie co roku cieszy się dużą popularnością, a o udziale w biletowanych trasach decyduje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”.

Już 25 lutego br. mieszkańcy i turyści odwiedzą miejsca znane, jak i te nowo otwarte oraz przygotowywane do otwarcia. Międzynarodowy Dzień Przewodnika to niewątpliwa okazja, aby zwiedzić najpiękniejsze i tajemnicze zakątki Szczecina.

Tegoroczna edycja wydarzenia organizowana jest pod hasłem „Szczecin moim miastem”. Przewodnicy przygotowali dla mieszkańców i turystów aż 22 trasy. To okazja do zwiedzenia budowanej Fabryki Wody, kulis Teatru Lalek „Pleciuga”, stadionu Pogodni, Browaru Bosman, ale nie tylko. Piloci zapraszają także na spacer po centrum Szczecina połączony z wstępem do Muzeum Zduńskie Opowieści, Archiwum Państwowego i Pałacu Ziemstwa z salą balową.

Lista dostępnych spacerów jest na tyle bogata, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. W tym roku, przy współpracy z pracownikami Zamku Książąt Pomorskich, po raz pierwszy osoby z dysfunkcjami słuchu i wzroku będą mogły zwiedzić zamkowe dziedzińce dzięki oprowadzaniu sensorycznemu. Wśród nielimitowanych tras znajdziemy także m.in. spacery do miejsc związanych ze średniowiecznym Szczecinem, a także do miejsc, w których w czasach socjalizmu funkcjonowały najsłynniejsze szczecińskie lokale.

Warto dodać, że niektóre z wycieczek uwzględniają wstępy do obiektów, co wymusiło na przewodnikach wprowadzenie ograniczonej liczby uczestników. Bezpłatne bilety będzie można zdobyć już w najbliższy piątek od godz. 11 na stronie https://www.accredi.pl/dzienprzewodnika2023.

Poniżej przedstawiamy opis wszystkich tras.

Trasy biletowane (z limitem uczestników):

1.A Fabryka Wody – aquapark i edukacja – Wewnątrz dowiemy się, jakie atrakcje wodne (baseny, zjeżdżalnie) oraz edukacyjne wystawy tematyczne będą atrakcją po otwarciu obiektu (max. liczba uczestników – 25) Godzina i miejsce zbiórki: 9:55, przed sklepem Stokrotka na ul. 1 Maja 43, teren budowy - wymagane płaskie obuwie. Zapraszamy uczestników powyżej 12 roku życia.

1.B Fabryka Wody – aquapark i edukacja – Wewnątrz dowiemy się, jakie atrakcje wodne (baseny, zjeżdżalnie) oraz edukacyjne wystawy tematyczne będą atrakcją po otwarciu obiektu (max. liczba uczestników – 25) Godzina i miejsce zbiórki: 11:20, przed sklepem Stokrotka na ul. 1 Maja 43, teren budowy - wymagane płaskie obuwie. Zapraszamy uczestników powyżej 12 roku życia.

2.A Nowinki techniczne Technoparku i Muzeum Techniki i Komunikacji – w programie wejście do obiektów przeznaczonych dla miłośników techniki, ale i rozrywki (max. liczba uczestników – 30, należy posiadać 15-minutowy bilet komunikacji miejskiej).

2.B Nowinki techniczne Technoparku i Muzeum Techniki i Komunikacji – w programie wejście do obiektów przeznaczonych dla miłośników techniki, ale i rozrywki (max. liczba uczestników – 30, należy posiadać 15-minutowy bilet komunikacji miejskiej).

3.A Za kulisami Teatru Lalek „PLECIUGA” – rodzinny krótki spacer po Śródmieściu połączony z wstępem do „Pleciugi”, gdzie będzie można zobaczyć zaplecze teatru na co dzień niedostępne dla widzów (max. ilość uczestników – 25).

3.B Za kulisami Teatru Lalek „PLECIUGA” – rodzinny krótki spacer po Śródmieściu połączony z wstępem do „Pleciugi”, gdzie będzie można zobaczyć zaplecze teatru na co dzień niedostępne dla widzów (max. ilość uczestników – 25).

4.A Stadion Pogoni – dla kibiców i nie tylko – zwiedzanie zaplecza stadionu z częścią na co dzień niedostępną dla kibiców, po czym spacer po Pogodnie (max. ilość uczestników – 25, należy posiadać 15-minutowy bilet komunikacji miejskiej).

4.B Stadion Pogoni – dla młodych kibiców – rodzinne zwiedzanie zaplecza stadionu z częścią na co dzień niedostępną dla kibiców (max. ilość uczestników – 25, należy posiadać 15-minutowy bilet komunikacji miejskiej).

4.C Stadion Pogoni – dla kibiców - czy będzie mistrzostwo na nowym stadionie? – zwiedzanie zaplecza stadionu z częścią na co dzień niedostępną dla kibiców (max. ilość uczestników – 25, należy posiadać 15-minutowy bilet komunikacji miejskiej).

5.A Browar Bosman ze spacerem po Pomorzanach (max. liczba uczestników - 20 osób powyżej 18 lat, obowiązkowo należy posiadać dokument tożsamości oraz płaskie obuwie i 30-minutowy bilet komunikacji miejskiej).

5.B Ciekawe połączenie historii, czyli Archiwum Państwowe i Browar Bosman (max. liczba uczestników - 20 osób powyżej 18 lat, obowiązkowo należy posiadać dokument tożsamości oraz płaskie obuwie i 30-minutowy bilet komunikacji miejskiej).

6.A Odrestaurowana Willa Lentza i nie tylko – spacer wzdłuż al. Wojska Polskiego obok budynków najbogatszych szczecinian, połączony ze zwiedzaniem Willi Lentza. (max. liczba uczestników – 25).

6.B Historia rodziny Lentz i jej Willi – zwiedzanie Willi Lentza (max. liczba uczestników – 25, Godzina i miejsce zbiórki: 11:30, na al. Wojska Polskiego 84, przed wejściem do willi.

7. Książki i kafle – spacer po Śródmieściu połączony z wizytą w Książnicy Pomorskiej i nowo otwartym muzeum historii pieców kaflowych (max. liczba uczestników – 20).

8. 3 w 1, czyli Muzeum Zduńskie Opowieści, Archiwum Państwowe i Pałac Ziemstwa z salą balową – spacer po centrum połączony z wstępem do 3 wyżej wymienionych obiektów (max. liczba uczestników – 20).

Trasy bez limitu ilości uczestników:

9.A Zamek „zmysłowy” – na migi – spacer po dziedzińcach zamkowych oraz okolicy Zamku Książąt Pomorskich dla osób z dysfunkcją słuchu (oprowadzanie w języku polskim z tłumaczeniem na język migowy).

9.B Zamek „zmysłowy” – sensorycznie – spacer po dziedzińcach zamkowych oraz okolicy Zamku Książąt Pomorskich dla osób z dysfunkcją wzroku (poznawanie zabytku poprzez dotyk).

9.C Castle of the Pomeranian Dukes in English - visiting the courtyards of the castle and the surrounding area (oprowadzanie w języku angielskim).

10. Pogański/chrześcijański Szczecin, czyli coś się kończy, coś zaczyna – spacer do miejsc związanych ze średniowiecznym Szczecinem.

11. Ewangelicki Szczecin – pięć wieków historii miasta – spacer przedstawiający historię rozwoju reformacji w Szczecinie.

12. Nie samym chlebem człowiek żyje – życie kulturalno-rozrywkowo-gastronomiczne Szczecina – spacer do miejsc, w których w czasach socjalizmu funkcjonowały najsłynniejsze szczecińskie lokale.

13. Śródmieście jakiego nie znacie – spacer poparty dużą ilością zdjęć obiektów już nie istniejących.

14. Cuda na fasadach z wstępem do Pałacu Ziemstwa Pomorskiego – spacer po śródmieściu do kamienic z najpiękniejszymi fasadami oraz wstępem do odremontowanej sali balowej Pałacu Ziemstwa Pomorskiego.

15. Szczecin oczami burmistrza i kronikarza Paula Friedeborna – spacer z opowieścią o znanym kronikarzu i szczecińskim włodarzu Szczecina i jego postrzeganiu miasta.

16. Śladami wybitnego architekta Wilhelma Meyera-Schwartau – spacer do okazałych budynków zaprojektowanych przez znanego szczecińskiego architekta.

17. Szczecin – miasto szpiegów – podczas spaceru otrzymamy odpowiedź na pytania, jakie działania podejmował polski wywiad w niemieckim Stettinie i dlaczego w latach 50. Szczecin był ogarnięty szpiegomanią.

18. Szlakiem Twierdzy Szczecin od Fortu Wilhelma do Fortu Prusy – na spacerze dowiemy się jak zmieniał się obszar twierdzy i co pozostało do dziś z Twierdzy Szczecin.

19. Krwawe historie z dawnych czasów, czyli toporem, ogniem i szczurem – w trakcie spaceru poznamy opowieści o pomorskiej szlachciance Sydonii, niegrzecznych dzieciach i średniowiecznej kobiecie-kacie oraz dowiemy się kto zabił smoka.

20. Cmentarz Centralny – od kaplicy do kaplicy – spacer po cmentarzu (należy posiadać 15-minutowy bilet komunikacji miejskiej).

21. Sentymentalny spacer po Szczecinie.

22. ʂt͡ʂɛt͡ɕin auf Deutsch – Spaziergang in Stadtzentrum.