Aż cztery koncerty uznanych artystów, w tym Keva Foxa i Janusza Radka, premiera książki Leszka Hermana, ciekawe spotkania i wykłady, nowe wystawy, premierowe spektakle – to wszystko już w październiku w CKE Stara Rzeźnia na Łasztowni.

Październikowy harmonogram wydarzeń w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia jest po brzegi wypełniony wydarzeniami, w których warto wziąć udział!

– Działamy nadal w reżimie sanitarnym, możemy pomieścić w sali dużo mniej osób, ale mimo to udało nam się przygotować ciekawy harmonogram, z którego jesteśmy bardzo dumni. Premiery, koncerty, wystawy, wykłady, zakończenie sezonu żeglarskiego. Właściwie niemal codziennie coś się dzieje i będzie nam niezmiernie miło, jak praca zespołu Starej Rzeźni i Grupy CSL zostanie doceniona Państwa obecnością na wydarzeniach – mówi Agnieszka Górska, kierownik Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

Już w tę niedzielę, 4 października, w Starej Rzeźni odbędzie się pierwszy z kilku zaplanowanych w tym miesiącu koncertów.

– Zaczynamy od doskonałego Keva Foxa, czyli połówki duetu Smolik & Kev Fox. Charyzma, energia, doskonały głos. Tego na pewno nie zabraknie. Drugą gwiazdą miesiąca jest Janusz Radek, który kameralnie wykona wszystkie swoje największe przeboje już 25 października. Wcześniej na naszej scenie zabrzmią jeszcze kołysanki Ryszarda Leoszewskiego oraz wspaniały program muzyczny zrodzony w czasie pandemii, czyli „Muzyka pod Księżycem” Krzysztofa Baranowskiego – zapowiada Górska.

Poza tym w połowie miesiąca w Starej Rzeźni odbędzie się premiera książki Leszka Hermana, a 20 października oficjalnie zaprezentowany zostanie album „Zielony Szczecin” przygotownay przez Starą Rzeźnię, Grupę CSL i Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne. A to zaledwie kilka wydarzeń zaplanowanwych przez tę instytucję w październiku. Szczegółowe informacje w programie poniżej


Harmonogram wydarzeń w CKE Stara Rzeźnia w październiku:

Wystawa Makiet Kolejowych, która w sobotę i niedzielę, 3–4 października, miała się odbyć w Starej Rzeźni została odwołana ze względu na wprowadzenie w Szczecinie żółtej strefy związanej z pandemią COVID-19.

Koncert KEV FOX SOLO ACT

4 października o godzinie 18:00

bilety 80 zł

Kev Fox to 1/2 znakomitego duetu Smolik//Kev Fox. Kev gra też akustyczne, solowe koncerty. Wówczas do repertuaru włącza kilka utworów, które nie znalazły się na płytach SM//KV oraz najczęściej dwa lub trzy utwory artystów, którzy byli lub nadal są dla niego inspiracją.

Wykład prof. Jacka Rudnickiego

6 października o godzinie 20:00

wstęp wolny

Od kiedy w datowanych na 30-23 w. p.n.e. „Pieśniach” Horacy wyznał „non omnis moriar”, czyli „nie wszystek umrę”, bo „będę żył w swoich dziełach”, nic się nie zmieniło. Dla tworzących dziś artystów sztuka też jest sposobem na nieśmiertelność, pozostawienie po sobie znaczącego śladu. Fascynujące jest to, jak często słowa „sztuka i nieśmiertelność” stoją blisko siebie. Mówimy o nieśmiertelnej sztuce i nieśmiertelnej sławie artystów. I choć może to brzmieć jak zwykła retoryka, sztuka i nieśmiertelność są ze sobą ściśle powiązane. Bo w pewnym sensie sztuka nadaje się do komunikowania się z ludźmi od dawna nieżyjącymi. „Nie można się nie komunikować”. Paul Watzlawick. Sztuka jest narzędziem komunikacji również z tymi, których nie poznaliśmy za życia.

Bajka improwizowana Bryganda z 1000 i jednej nocy

11 października o godzinie 12:00

bilety 10–15 zł

„Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka, Kaczor Donald – oni dzisiaj nie wystąpią!!! Dziś czas na bohaterów, których jeszcze nigdy nie było, albo nikt wcześniej ich nie odkrył! Wspólnie z dziećmi wymyślimy i stworzymy nowe historie, nowych bohaterów w całkiem nieznanych krainach” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia. Organizatorzy zapraszają dzieci wraz z opiekunami na niezwykłą przygodę, podczas której ograniczać uczestników może tylko ich wyobraźnia. Na oczach widzów powstaną całkiem nowe rzeczy, które jak kwiat paproci zakwitną tylko raz i nigdy się już nie powtórzą.

Premiera powieści „Zbawiciel” Leszka Hermana

14 października o godzinie 18:00

wstęp wolny

Co łączy obraz Leonarda da Vinci z atakami bombowymi w Szczecinie? Jakie sekrety skrywają miejskie piwnice? Kim jest i czego chce tajemniczy terrorysta podpisujący się jako Heiland der Welt? Jesienią do księgarń trafi najnowsza książka Leszka Hermana. A w niej zagadka goni zagadkę, prowadząc do najbardziej nieoczekiwanego finału. „Zbawiciel” w księgarniach już od 14 października. Tego samego dnia w CKE Stara Rzeźnia odbędzie się spotkanie z jej autorem.

Wystawa fotograficzna „Na zachodniopomorskim szlaku”

od 15 do 18 października

wstęp wolny

Na prezentowanej w CKE Stara Rzeźnia wystawie będzie można obejrzeć zwycięskie prace w konkursie amatorów fotografii pod tytułem „Na Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim”, organizowanym z okazji 75 lat Polskiego Pomorza Zachodniego. Fotografie wykonywali żeglarze podczas tygodniowej wyprawy w ramach 56. Etapowych Regat Turystycznych organizowanych przez Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski na wodach Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego.

Spektakl „Przy zamkniętych drzwiach” Teatru Ruchu

15 października o godzinie 19:00

bezpłatne wejściówki

Performance inspirowany tekstem J. P. Sartre’a pod tym samym tytułem i doświadczeniami przebywania na kwarantannie podczas epidemii wirusa SARS-CoV-2. Grupa artystów reprezentujących różne rodzaje sztuk performatywnych podejmuje temat zamknięcia jako niewoli. Każdy z artystów wciela się w jednego z bohaterów dramatu, każdemu też zostaje przyporządkowana jedna z czterech sfer ludzkiego istnienia (fizyczna, emocjonalna, mentalna lub duchowa). W ten sposób zostaje podkreślony aspekt różnic międzyludzkich, który stanowi punkt wyjścia do współczesnej interpretacji tego utworu.

Wielkich Żaglowców Czar – spotkanie z Markiem Szurawskim

16 października o godzinie 18:00

zaproszenia

Był taki niezwykły czas w historii żeglugi, w II połowie XIX wieku, czas kliprów i windjammerów –najszybszych i najpiękniejszych żaglowców w historii – i zarazem czas conradowskiego pokolenia marynarzy, „ludzi z żelaza na drewnianych statkach, którzy podciągnęli swoje rzemiosło do rangi sztuki”. O ich życiu i pracy przy szantowym zaśpiewie, o tradycjach i ceremoniach dawnego pokładu, o prawdach życia na morzu zrodzonych, tak potrzebnych w dzisiejszym świecie opowiada, z ilustracją muzyczną, Marek Szurawski, dziennikarz, tłumacz, żeglarz, marynista. Podczas wydarzenia będzie możliwość nabycia drugiego wydania książki Marka Szurawskiego „Razem, bracia, do lin!” (poprawionego i rozszerzonego), z autografem autora.

BRYGANDA SHOW. Spektakl szczecińskiego teatru improwizowanego

17 października o godzinie 19:00

bilety 20–25 zł

BRYGANDA to nowa ekipa teatru improwizowanego w Szczecinie. Jak opisują sami siebie, „Każdy z nas wywodzi się z innego teatru, ale czasem spotykamy się razem. Wtedy przy pomocy widowni stwarzamy całkiem nowe światy, które powstaną tylko raz i nigdy się już nie powtórzą. Gramy spektakle komediowe bez scenariusza, które czasami rozśmieszają, ale czasem potrafią wzruszyć. BRYGANDA to teatr wyobraźni, który może się zdarzyć między nami a publicznością. Może być tak, że razem stworzymy coś, o czym nigdy nie mieliśmy odwagi nawet pomyśleć”. Wystąpią: Adrianna Janowska-Moniuszko, Katarzyna Nowak, Agata Kolasińska, Rafał Hajdukiewicz, Adam Kuzycz-Berezowski, Paweł Niczewski, Kacper Odrobny.

Koncert Ryszarda Leoszewskiego pt. „Kołysanki wybrane”

18 października o godzinie 17:00

bilety 10–15 zł

Pomysł nagrania płyty z kołysankami zrodził się kilka lat temu. Po 33 latach działalności grupy artystycznej Arfik, jej dorośli absolwenci mają już swoje dzieci i to oni prosili Ryszarda Leoszewskiego – twórcę grupy – żeby nagrał dla ich malutkich „arfików” swoje kołysanki. Dodatkowym argumentem, który zdecydowanie przyspieszył nagranie i wydanie płyty, były narodziny wnuczka – Oleczka, któremu szczęśliwy dziadziuś Rysiu dedykował wydawnictwo. Na płycie znalazło się 12 autorskich kompozycji do wierszy: Danuty Wawiłow, Andrzeja M. Grabowskiego, Kornelii Leoszewskiej oraz Barbary Stenki, która zresztą wraz z Ryszardem Leoszewskim wystąpi na niedzielnym koncercie.

Premiera „Zielonego Szczecina”, piątego albumu wydanego przez Grupę CSL, Starą Rzeźnię oraz Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne

20 października o godzinie 18:00

wstęp wolny

„Zielony Szczecin” jest piątym albumem fotograficznym wydanym wspólnie przez Grupę CSL oraz Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne. „Zielony Szczecin” podejmuje temat szeroko rozumianej roślinności w Szczecinie widzianej przez pryzmat czterech pór roku oraz różnych miejsc. Na zdjęciach zobaczymy ikoniczne i znane miejsca: centrum miasta, Cmentarz Centralny, Park Kasprowicza z Jasnymi Błoniami, Las Arkoński czy Wały Chrobrego, ale także miejsca nieco rzadziej widywane, czy to na pocztówkach, czy odwiedzane przez samych mieszkańców: Puszczę Wkrzańską i Bukową, pola zbóż i łąki (wszystko w granicach miasta!) czy zarośnięte małe rzeki i stawy.

Koncert Krzysztofa Baranowskiego pt. „Muzyka pod Księżycem”

23 października o godzinie 19:00

bilety 40–50 zł

„Muzyka pod Księżycem” to wykonywane na fortepianie, w stroju 432 Hz, kształtujące się tylko w chwili tworzenia improwizowane miniatury. Te mikrodzieła, pomimo – z racji swej natury – ulotności oraz nieprzewidywalności powinny połączyć się w jedną kilkunastominutową strukturę, a tym samym stworzyć przestrzeń dla kolejnych, nieznanych współbrzmień, dźwięków i harmonii.

Koncert Janusza Radka pt. „The best of– kameralnie”

25 października o godzinie 18:00

bilety 90 zł

Od początku swojej artystycznej działalności Janusz Radek odważnie zagłębiał się i poznawał coraz to nowsze muzyczne przestrzenie. W koncercie w przystępny, poruszający, ale jednocześnie odkrywczy sposób przedstawi słuchaczom swoją dotychczasową drogę.

Wykład Małgorzaty Krawczak pt. „Wstyd i poczucie winy”

27 października o godzinie 18:00

wstęp bezpłatny

Wstyd ma destrukcyjny wpływ na zdrowie emocjonalne i psychiczne i – jako skutek niskiej samooceny – przyczynia się do powstawania chorób psychicznych. Osoba na tym poziomie świadomości jest wylękniona, wycofana i zamknięta w sobie. Wstydzi się i obawia „utraty twarzy”, kompromitacji oraz stania się osobą niepożądaną, ma skłonności do urojeń i paranoi. Wstyd, powodując rozpad osobowości, stwarza podatność na inne negatywne emocje, tym samym prowadzi do złości i poczucia winy.