Po wygraniu, a jednocześnie przegraniu wyborów parlamentarnych, Prawo i Sprawiedliwość szykuje się do wyborów samorządowych. Partia zmienia podział struktur. – Nie będzie już takiego rozdrobnienia jak kiedyś. Struktura ma mieć jasnych liderów i jasny podział kompetencji. Wszyscy boją się, że wiosną w wyborach będzie dramat, więc potrzebne są mobilizacja i stawianie na nowych liderów – słyszymy od jednego z najważniejszych polityków PiS w regionie. Zmiany w strukturach doprowadziły do kilku awansów.

Zachodniopomorskim liderem Prawa i Sprawiedliwości został Paweł Szefernaker, poseł z Koszalina, a jednocześnie były minister spraw wewnętrznych i administracji. Szefernaker uchodzi za najbliższego współpracownika Joachima Brudzińskiego. Pełnomocnikiem okręgu 40. ma być Czesław Hoc, a okręgu 41. (obejmującego Szczecin) Zbigniew Bogucki, obecnie poseł PiS, a do niedawna wojewoda zachodniopomorski.

„Dziękuję kierownictwu PiS, w szczególności prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, wiceprezesowi Joachimowi Brudzińskiemu oraz nowemu szefowi struktur PiS w naszym województwie Pawłowi Szefernakerowi za zaufanie. To dla mnie bardzo duże wyróżnienie i jednocześnie zobowiązanie i wyzwanie, żeby współtworzyć wspólnotę ludzi, którzy tutaj w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim chcą Polski ambitnej, nowoczesnej i radosnej, a jednocześnie pamiętającej o swoich korzeniach oraz dumnej ze swojej historii i tradycji, będącej częścią Europy ojczyzn” – napisał w mediach społecznościowych Zbigniew Bogucki.

W Prawie i Sprawiedliwości awans ten nie okazał się zaskoczeniem.

– Bogucki nie ukrywał swoich ambicji parlamentarnych i niemal pewne jest, że będzie startować na prezydenta Szczecina – słyszymy nieoficjalnie. – On już teraz jest w PiS w regionie „drugi po Brudzińskim”. Paweł Szefernaker nie miał nigdy ambicji lokalnych. Zawsze był politykiem bardziej warszawskim niż zachodniopomorskim, w Szczecinie nikt go nie zna, nawet niektórzy działacze. Bogucki buduje swoją pozycję od lat – słyszymy.

Rafał Niburski, przewodniczący klubu sejmikowego PiS zapytany o komentarz w sprawie Boguckiego był raczej oszczędny w słowach.

– Najważniejszym politykiem w Prawie i Sprawiedliwości jest Jarosław Kaczyński – powiedział polityk w porannej rozmowie w radiu Super FM.

Obecnie PiS ma w szczecińskiej radzie miasta 10 radnych, a w sejmiku w okręgu szczecińskim troje reprezentantów.  W 2018 roku kandydatem PiS na prezydenta Szczecina był Bartłomiej Sochański.