Tuż po godzinie 6, samochód marki BMW wjechał w barierki i wiatę przystanku „Merkatora” (w stronę Basenu Górniczego) przy ul. Gdańskiej. Nikt nie ucierpiał. Wartość uszkodzonej infrastruktury szacowana jest na co najmniej 40 tys. zł.

Zdarzenie wyglądało bardzo groźnie. Samochód z impetem staranował barierki i wbił się w wiatę przystanku. – Całe szczęście na tramwaj nie czekał żaden pasażer, a kierowcy nic się nie stało – uspokaja Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZDiTM.

Miejsce zdarzenia zabezpieczyły policja, pogotowie, nadzór ruchu i inne służby. Kierowcy musieli się liczyć z pewnymi utrudnieniami, zwłaszcza w czasie, gdy sprzątano okolice przystanku. Usunięto zniszczoną wiatę, która kosztuje blisko 40 tys. zł.

– W tym przypadku znamy sprawcę i będziemy starali się o odzyskanie pieniędzy z OC, jednak przypadki uszkodzeń infrastruktury przystankowej, w których sprawca jest nieznany, zdarzają się każdego dnia – podkreśla Hanna Pieczyńska.

Codzienne uszkodzenia w zdecydowanej większości nie są efektem wypadków, tylko aktów wandalizmu. W 2022 roku ZDiTM musiał uzupełnić 1399 rozkładów jazdy, które ktoś zabrał lub uszkodził, a także wstawić w wiatach 230 nowych szyb, co kosztowało łącznie 229 tys. zł.

W Szczecinie jest 1158 przystanków. Prawie 700 z nich jest wyposażonych w wiaty, z czego 421 należy do ZDiTM.