Trwają próby do spektaklu o tytule „Dzieci przełomu” który ma uhonorować ludzi aktywnie uczestniczących w trudnym okresie transformacji ekonomicznej i gospodarczej w Polsce po 1989 roku. Jest to projekt w stu procentach szczeciński, a jego premiera zaplanowana jest na 19 października.

 

Trwają próby do spektaklu o tytule„Dzieci przełomu” który ma  uhonorować ludzi aktywnie uczestniczących w trudnym okresie transformacji ekonomicznej i gospodarczej w Polsce po 1989 roku.  Jest to projekt w  stu procentach szczeciński, a jego premiera zaplanowana jest na 19 października.

Pomysł zorganizowania wydarzenia kulturalnego, które przypomni trudny czas przemian gospodarczych i ukaże wkład przedsiębiorców w powstawanie gospodarki rynkowej w naszym kraju, to inicjatywa pana Edwarda Osiny, Prezesa Zarządu Calbudu W związku z tym w siedzibie tej firmy właśnie dokładnie na dwa miesiące przed pokazem tej inscenizacji,  przedstawione zostały szczegóły dotyczące wydarzenia.

W jego realizację  zaangażowani są m.in. muzycy orkiestry symfonicznej Baltic Neopolis Orchestra kierowanej przez Emilię Goch, pod batutą Łukasza Górewicza, który jest także kompozytorem  oprawy dźwiękowej „Dzieci Przełomu”. Ważnym elementem całości będą sekwencje taneczne, a także  współczesny balet. Wizualizacje, które wzbogacą  widowisko to dzieło takich twórców jak Pani Pawlowski czy Ked Olszewski.

 Spektakl zostanie pokazany w  tymczasowej siedzibie Opery w Szczecinie przy ulicy Energetyków. Łukasz Górewicz podkreślił, że bardzo cieszy go fakt, iż kolejny raz przedsiębiorcy wspierają kulturę i umożliwiają twórcom przekazywanie treści niełatwych w odbiorze. Bez ich mecenatu takie działania mają bowiem znacznie mniejsze szanse na realizację. Producentem wydarzenia jest Klub 13 muz, a jego koszt (wynoszący około 220 tysięcy złotych) zostanie  sfinansowany w dużej mierze przez  Miasto Szczecin i Urząd Marszałkowski. Głównym partnerem organizacyjnym całości jest Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie. Karty wstępu będzie dystrybuowała właśnie ta instytucja, a czynione są starania by honorowymi gośćmi byli m.in. Leszek Balcerowicz i Jerzy Buzek.