Po raz pięćdziesiąty! Jubileuszowa rozmowa cyklu „Pan od książek” nie mogła obyć się bez wyjątkowego gościa, a takim niewątpliwie jest Artur Daniel Liskowacki – pisarz, dziennikarz, krytyk teatralny. Rozmowa odbyła się w sali im. Zbigniewa Herberta w gościnnych murach Książnicy Pomorskiej.

Artur Daniel Liskowacki był jednym z twórców w ramach nurtu tzw. „małych ojczyzn”, którego popularność to końcówka lat 90. I początek tysiąclecia. Tak było za sprawą „Ulic Szczecina”, „Cukiernicy Pani Kirsch” i „Eine kleine”. W książkach Liskowackiego pojawiały się niemieckie korzenie Szczecina, czyli coś, co dziś jest popularnym wątkiem literatury regionalnej, a wtedy stanowiło pewne novum.

Podczas rozmowy poruszyliśmy kilka wątków. Z jednej strony porozmawialiśmy o współczesności z ujęciem współczesnych debata, albo raczej ich braku, ale też mediów społecznościowych. Zagadnieniem, którego nie mogliśmy ominąć to oczywiście Szczecin i tożsamość mieszkańców.

Co z tego wynikło? Sami sprawdźcie.

O autorze:

Artur Daniel Liskowacki (ur. 4 stycznia 1956 w Szczecinie)

Uczęszczał do V Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Szczecinie. W liceum współredagował szkolną gazetkę „Kaktus”. W latach 1974-1978 studiował filologię polską (specjalizacja teatrologia) na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po studiach w 1978 roku rozpoczął pracę w redakcji tygodnika „Jantar”. W okresie 1983-1990 pracował w tygodniku kulturalnym „Morze i Ziemia”, gdzie między innymi redagował rubrykę Teatr. W 1990 roku związał się z redakcją „Kuriera Szczecińskiego”, gdzie był kierownikiem działu kulturalnego (1990-2008), prezesem i redaktorem naczelnym gazety (2008-2010). Współpracował również z Radiem Szczecin, gdzie tworzył słuchowiska radiowe.

Debiutował wierszami w 1974 roku w czasopiśmie „Kamenie”. W 1975 roku ukazał się jego arkusz poetycki „Sielanki”. Artykuły, recenzje, poezję i prozę publikował między innymi w: „Czasie Kultury”, „Dekadzie Literackiej”, „Dialogu”, „Gońcu Teatralnym”, , „Odrze”, „Przekroju” i „Pograniczach”, „Teatrze”, „Tygodniku Kulturalnym. Należy do czołowych krytyków teatralnych w Polsce. Jest też autorem wielu scenariuszy teatralnych. Pisał również książki dla dzieci.

W latach 1996-1999 pełnił funkcję prezesa Szczecińskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Za swoją powieść „Eine kleine” (2000) oraz zbiór opowiadań „Capcarap” (2008) był nominowany do Nagrody Literackiej Nike. W 2000 roku został uhonorowany Nagrodą Artystyczną Miasta Szczecina, a od 2001 nosi tytuł Ambasadora Szczecina. Za „Brzuch Niny Conti” (2019) otrzymał od Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego nagrodą „Jantar”.