Wykonawca nowej Arkonki opuścił plac budowy. Jak poinformował w oficjalnym oświadczeniu, brak współpracy z miastem jest powodem, dla którego nie ma możliwości dokończenia inwestycji.

Dyrektor Zakładu Usług Komunalnych, Andrzej Sumisławski, który w imieniu miasta jest inwestorem, jest zaskoczony decyzją firmy Kornas. Według przedstawiciela ZUK zarzut o brak współpracy jest bezpodstawny. Na razie prawnicy Zakładu Usług Komunalnych sprawdzają czy takie rozwiązanie umowy jest w ogóle możliwe. Konsorcjum jednak w swoim oświadczeniu poinformowało o chęci współpracy... przy sprawnym oddaniu terenu budowy i rozliczeniu się za wykonane roboty.

Poniżej, pełne, oficjalne oświadczenie konsorcjum:

Z uwagi na brak możliwości dalszej realizacji inwestycji pod nazwą: Przebudowa kąpieliska ARKONKA w Szczecinie dla potrzeb sportu i rekreacji, Grupa Kornas informuje, iż dnia 24 września 2013 roku Konsorcjum w składzie: KORNAS DEVELOPMENT, KORNAS DEVELOPMENT II oraz BLUE POINT Z. i D. Jaśkiewicz S.C. zmuszone zostało do jednostronnego odstąpienia od Umowy z dnia 31 sierpnia 2011 roku.

Grupa Kornas wskazuje, iż pismem z dnia 28 sierpnia 2013 roku Konsorcjum wezwało Zamawiającego do współdziałania w realizacji przedmiotu Umowy oraz należytego wykonania obowiązków umownych, poprzez podjęcie i przekazanie Wykonawcy decyzji w odniesieniu do wskazanych w przedmiotowym piśmie okoliczności warunkujących prawidłową realizację robót. Wskazany w treści wezwania termin upłynął bezskutecznie, a Zamawiający pozostawał w zwłoce z wykonaniem zobowiązań umownych. Wobec bezczynności zamawiającego niemożliwa pozostawała- w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego, kodeksu cywilnego oraz prawa zamówień publicznych - kontynuacja wykonania robót budowlanych.

Zgłoszony w sierpniowym wystąpieniu Wykonawcy zakres okoliczności uniemożliwiających realizację prac wpływał także na brak decyzji Zamawiającego w zakresie wymaganego Umową rozliczenia finansowego wykonanych robót budowlanych. Mając na uwadze znaczenie zadania inwestycyjnego dla społeczności Miasta Szczecina, Grupa Kornas podjęła wszelkie działania celem zabezpieczenia placu budowy oraz wyraża jednocześnie pełną gotowość do współpracy z władzami Miasta celem jego skutecznego przekazania i rozliczenia inwestycji.

Początkowo miejskie kąpielisko miało być gotowe w listopadzie 2012 roku, następnie przed wakacjami 2013, termin został przesunięty do lipca, a ostatecznie na koniec tego roku. Jedną z przyczyn przesunięć miały być kłopoty finansowe firmy. Koszt budowy Arkonki to 24 mln zł, z tej kwoty konsorcjum otrzymało już 18 mln zł. Przebudowa Arkonki jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej, które wynosi ok. połowy kosztów.

Jeżeli nie uda się dojść do porozumienia z firmą Kornas miasto będzie musiało ponownie ogłosić przetarg na przebudowę kąpieliska. Trudno jednak powiedzieć kiedy w takiej sytuacji będziemy mogli cieszyć się Arkonką.