Muzyka inspirowana ognistym tangiem, ale jednocześnie wywołująca tęsknotę za przeszłością – Willa Lentza zaprasza na polską premierę „Koncertu dla Leo Messiego” dedykowanemu genialnemu piłkarzowi z Argentyny. Przed ucztą melomanów organizatorzy zapraszają do udziału w dyskusji „Wartości w kulturze i sporcie”.

„Koncert na wiolonczelę i orkiestrę” miał swoją premierę w Filharmonii Berlińskiej, a już w najbliższą sobotę (30 lipca) zostanie wykonany podczas letniego spotkania w szczecińskiej Willi Lentza. Należy podkreślić, że będzie to jednocześnie premiera tego utworu w Polsce.

W hołdzie dla Leo Messiego

„Koncert na wiolonczelę i orkiestrę” skomponował argentyński dyrygent i bandoneonista Daniel Pacitti, który zadedykował go swojemu rodakowi, piłkarzowi Leo Messiemu. Kompozycja składa się z trzech części. Pierwsza z nich „Arrabal” to nostalgiczna podróż do dzielnic, w których narodziło się tango.

W drugiej części utworu, „Remembranzas” wiolonczela uosabia payadora – gaucho, który śpiewa ze swoją gitarą na pampasach. To zarazem mieszanina wspomnień z odległej przeszłości, istoty i korzeni Argentyny.

Trzecia część nosi tytuł „Tangool”. Słuchacze dostrzegą w niej nieregularny rytym, a intencją jest symbolizowanie Messiego, kiedy rusza z piłką i nikt nie podejrzewa, co knuje między swoimi dryblingami. Muzyka zwodzi słuchacza w ten sam sposób jak piłkarz swoich rywali.

„Koncert dla Leo Messiego” wykonają Adam Tomaszewski (fortepian) oraz Maciej Kułakowski (wiolonczela). Artyści zaprezentują również inne dzieła Daniela Pacittiego, inspirowane folklorem południowo-argentyńskim.

Bilety na koncert można kupić za pośrednictwem strony internetowej Willi Lentza.

„Wartości w kulturze i sporcie”

Tego dnia „Koncert dla Leo Messiego” nie będzie jedynym wydarzeniem, które zaplanowano w przestrzeniach zabytkowej Willi Lentza. Zdając sobie sprawę z tego, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa sport w połączeniu z kulturą i sztuką, Willa Lentza postanowiła zorganizować panel dyskusyjny pn. „Wartości w kulturze i sporcie”.

Temat nie jest przypadkowy, bowiem od niepamiętnych czasów sport był obecny w sztuce, stając się polem poświęconym m.in. kultowi gwiazd. To dla zwycięzców powstawały znakomite rzeźby, obrazy i poematy, a muzyka zagrzewała do walki uczestników wielkich rywalizacji. Przykładów nie trzeba szukać daleko - Maestro Krzysztofa Pendereckiego skomponował hymn na uroczyste otwarcie XX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Monachium.

Zacne grono sportowców i artystów

Dyskusję poprowadzi Konrad Wojtyła. Głos zabiorą pięciokrotny uczestnik letnich igrzysk olimpijskich w Atlancie, Sydney, Atenach, Pekinie i Londynie Marek Kolbowicz, żeglarz i ichtiolog kapitan Maciej Krzeptowski, menadżer sportowy Norbert Rokita, ceniony artysta fotografik Timm Stutz, pianista Adam Tomaszewski, profesor Akademii Sztuki Waldemar Wojciechowski oraz jeden z najwybitniejszych bandoneonistów świata Daniel Pacitti.

Willa Lentza zaprasza na „Wartości w kulturze i sporcie” w najbliższą sobotę (30 bm.) o godz. 18. Wstęp bezpłatny.