W dniach 5.11-27.11.2009 w naszym mieście odbywa się Westiwal – Sztuka Architektury. Jego VII tydzień stał się Festiwalem Filmów o Architekturze pt. „Zgniatacze pudeł. Architekcie dekonstrukcji”. Szczecińska Pleciuga była miejscem do którego projekcje filmów o tematyce architektury i kultury współczesnej przyciągnęły wiele osób.

W poniedziałek 16.11.’09 tematem wieczoru filmowego był „Język emocji”. Zostały zaprezentowane dwa filmy. Pierwszym z nich był film produkcji nowojorskiej firmy Michael’a Blackwood’a pt. „Architekci dekonstrukcji”. Opowiada on o powstaniu ruchu architektury dekonstrukcji oraz pokazuje związki tego ruchu z filozofią  Jacquesa Derridy. Prezentowany film zajął się niezwykłym fenomenem zbiorowego wystąpienia grupy architektów, której udało się zbudować spójny program, a następnie wcielić go w życie przekształcając później sukces ideowy w towar rynkowy.

Drugi film to opowieść Daniela Libeskinda o własnym projekcie Muzeum Żydowskiego w Berlinie. Omówione zostały idee doprowadzające do wybudowania niezwykłego dzieła architektury współczesnej, która jest nie lada atrakcją turystyczną przyciągającą do Berlina miliony turystów (zwiedzanie muzeum odbywa się w kilku językach m. in. polskim, hebrajskim).

Drugim dniem projekcji filmowych był wtorek 17.11.’09. „Ojcowie ikon” stali się jego tematem głównym. Jako pierwsza została zaprezentowana „Historia Opery w Sydney”. Sfotografowany film pokazuje zarówno porywającą jak i tragiczną historię powstania dzisiejszego symbolu Australii – budynku Opery. Znakomity architekt Utzon miał bowiem twórczą i niestety zbyt niekonwencjonalną wizję budowy jak na ówczesne czasy. Kolejny film zaprezentował twórczość Jana Kaplicky’ego. „Profil” to niezwykły film opowiadający o karierze znakomitego architekta czeskiego pochodzenia. Kaplicy zyskał miano eksperymentatora – zadawał bowiem pytanie „Ciało ludzkie nie składa się z żadnych kątów prostych, skąd się one więc pojawiły architekturze?”. Jego niezwykłe projekty zostały zrealizowane w Birmingham oraz w Londynie. Niestety śmierć architekta przerwała realizację jego największego marzenia - wybudowania Biblioteki Narodowej w Pradze.

„Cyfrowy barok” był hasłem dnia trzeciego – 18.11.’09. Znany reżyser Sydney Pollack stworzył legendarny film na temat twórczości Gehrego. Głównym tematem były odręczne szkice budynków, uzupełniane o wypowiedzi znanego architekta.

Ostatni dzień 19.11.’09 ArchFilmFestu to „Historią pewnego sukcesu”. Film pt. „Dzień z Zachą Hadid” to wykład bohaterki na temat własnych projektów oraz ich analiza m. in. Muzeum Sztuki Współczesnej w Rzymie, fabryki BMW w Lipsku, Centrum Nauki w Wolfsburgu. Iracka architekta przedstawiła uwagi na temat swojej kariery oraz architektury.

Każdego dnia po projekcji filmów odbyła się dyskusja publiczności i zaproszonych gości na wybrany wcześniej temat.