4 maja nastąpiło pierwsze pomajówkowe odmrożenie gospodarki. Na pierwszy ogień poszły galerie handlowe oraz markety budowlane. W kolejnych tygodniach należy spodziewać się zmian w hotelach, następnie udostępnienia ogródków przy restauracjach i kawiarniach, a na koniec otwarcia branży fitness. Galerie handlowe cieszyły się dzisiaj dobrą frekwencją, choć przyznać trzeba, że ani w Kaskadzie, ani w Galaxy nie było tłumów. Tych menadżerowie spodziewają się dopiero w sobotę.


Czwarte otwarcie galerii handlowych w ciągu 14 miesięcy

Po blisko 1,5-miesięcznej przerwie dziś rano ponownie otwarto galerie handlowe. Jak mówi Joanna Dybowska, menadżer ds. marketingu CHR Galaxy, przedsiębiorcom kamień spadł z serca.

– Odetchnęliśmy wszyscy. Możemy prawie normalnie funkcjonować. Czekamy teraz na otwarcie lokali gastronomicznych, kin i sektora fitness – mówi Dybowska. – To czwarte otwarcie w ciągu 14 miesięcy. Nabraliśmy już wprawy, jesteśmy przygotowani pod kątem epidemicznym. Mamy dyspensery z płynem dezynfekcyjnym, pilnujemy maseczek, czyścimy powierzchnie wspólne. Brygada dezynfekcyjna Galaxy pracuje cały dzień – zapewnia.

We wtorek ruch w CHR Galaxy był spory.

– W porównaniu do poprzedniego miesiąca jest doskonale. Mamy ok. 19 tysięcy klientów od rana, czyli 2,5 tys. klientów na godzinę. Dzisiaj do limitu jednorazowego, czyli 3800 klientów nie dotrzemy. Takiego ruchu spodziewamy się w weekend – mówi Dybowska.

Również w Kaskadzie nie brakowało dziś klientów.

– Jest duże zainteresowanie, przed niektórymi sklepami ustawiają się kolejki. To był bardzo oczekiwany dzień. Kolejki tworzyły się nawet w części gastronomicznej, co jest pewnym zaskoczeniem, bo przecież te lokale były czynne bez przerwy – komentuje Norbert Fijałkowski, dyrektor Galerii Kaskada w Szczecinie.

„Polska odpowiedź na TK Maxx” od dzisiaj w Galaxy

Po długiej przerwie sklepy w galeriach handlowych przygotowały dla klientów bogatą ofertę. Promocji nie brakowało.

– Kolekcja wiosenna zadebiutowała i od razu można ja było kupić po mocno obniżonych cenach. Najemcy przygotowali się na otwarcie i tych obniżek będzie pewnie coraz więcej – dodaje Fijałkowski z Kaskady.

W Galaxy nowością jest sklep HalfPrice. To nowa sieć w Polsce, należąca do Grupy CCC, która nazywana jest „polską odpowiedzią na TK Maxx”. Oferuje odzież, obuwie, akcesoria, kosmetyki, zabawki oraz wyposażenie i dodatki do domu znanych marek w obniżonych cenach.

– 1540 metrów kwadratowych, dwa poziomy, a w środku wszystko, czego dusza zapragnie – zachęca Joanna Dybowska.

„Nie będzie wielkich zysków, ale skończą się straty”

Jak mówi w rozmowie z portalem wSzczecinie.pl Małgorzata Marczulewska, prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom, majowe odmrożenie gospodarki to dosłownie „ostatni dzwonek” przed falą bankructw i zwolnień. W ostatnich miesiącach wielu pracowników handlu straciło zatrudnienie albo zamieniono im umowę o pracę na umowę cywilnoprawną.

– Znaczna część skarg, które trafiły do naszego stowarzyszenia, to skargi od osób, które właśnie straciły pracę w takich sektorach jak handel, hotelarstwo czy gastronomia. W trudnej sytuacji jest także branża beauty oraz sektory kreatywne. Galerie handlowe nie działały w Polsce przez blisko półtora miesiąca, czy należy się spodziewać, że klienci wrócą szybko? Raczej nie, nie będzie tutaj wielkich zysków, ale w tak trudnych czasach nawet brak strat jest już dobrą wiadomością dla gospodarki – mówi Małgorzata Marczulewska.