Obfite opady śniegu sparaliżowały w czwartek po południu ruch na ulicach Szczecina. Zdecydowana większość autobusów była opóźniona, a opóźnienia sięgały niemal godziny. Na wielu ulicach tworzyły się korki. Trudne warunki pogodowe mogą utrzymać się jeszcze przez kilka godzin.

Jak informuje ZDiTM, od godz. 14:00 na ulicach Szczecina pracuje ponad 20 wozów różnego typu, które odśnieżają i posypują drogi. Prace trwają także na chodnikach, a ilość osób do ręcznego odśnieżania oraz pojazdów zmienia się dynamicznie.

- Kierowców i pieszych prosimy o szczególną ostrożność, ponieważ trudne warunki pogodowe mogą utrzymać się kilka godzin – apeluje Hanna Pieczyńska, rzecznik ZDiTM, prosząc również o cierpliwość.

Jak tłumaczy, w Szczecinie jest 760 km dróg objętych „Akcją Zima”, podzielonych na trzy kolejności odśnieżania. W I i II kolejności znajdują się główne ciągi komunikacyjne, po których kursuje komunikacja miejska, a także mosty, wiadukty i ulice o dużym nachyleniu. W III kolejności te łączące główne ciągi komunikacyjne. Ulice nie ujęte w planie Akcji Zima oczyszczane będą interwencyjnie, po zakończeniu działań w I, II i III kolejności.

W I kolejności wykonawcy zobowiązani są do zapewnienia przejezdności w ciągu 4 godz. od wystąpienia opadów śniegu bądź gołoledzi, w II kolejności przejezdność powinna zostać zapewniona w ciągu 6 godz. Po ustaniu opadów śniegu w ciągu 4 godz. wykonawcy zobowiązani są do usunięcia z jezdni śniegu i błota pośniegowego (dot. I i II kolejności). W III kolejności wykonawcy zobowiązani są do zapewnienia przejezdności w ciągu 12 godzin od ustania opadów śniegu.

W gotowości jest ponad 30 różnych wozów, ponad 7000 ton soli oraz 410 ton piachu. Pojazdy wykonawców biorących udział w "Akcji Zima" wyposażone są w GPS. Dzięki aplikacji do obsługi GPS ZDITM może na bieżąco śledzić pracę sprzętu. Uruchomiony został również całodobowy numer telefonu, pod którym mieszkańcy będą mogli zgłaszać potrzebę odśnieżenia.