Szczecińskie Muzeum Techniki i Komunikacji zaprasza dzieci na bardzo ciekawe warsztaty o prehistorii kina.

W XIX wieku wynaleziono mnóstwo urządzeń, które ożywiały nieruchome obrazy. Jednym z nich był zoetrop, z którym najmłodsi będą się mogli zapoznać podczas sobotnich warsztatów w Muzeum Techniki i Komunikacji.

- Wewnątrz zoetropu umieszcza się sekwencję obrazów, składających się na krótki film. Wystarczy zajrzeć przez szczeliny, kiedy zoetrop jest w ruchu
– mówi Maria Szponar z Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. - Jego prosta konstrukcja sprawiła, że dość szybko stał się popularną zabawką optyczną – dodaje.

Przy wykorzystaniu tego archaicznego urządzenia i własnoręcznie przygotowanych krótkich filmów animowanych, dzieci zapoznają się ze zjawiskiem iluzji ruchu. - W dalszej części spotkania doświadczymy fenomenu przestrzennych animacji, tworząc je przy pomocy obrotowej matrycy i stroboskopu – zapowiada Szponar.

Warsztatom towarzyszyć będzie także krótka opowieść o prehistorii kina oraz pokaz działania klasycznego projektora filmowego.

Warsztaty zatytułowane „Zestaw kina domowego gratis” odbędą się w najbliższą sobotę, 16 stycznia, w Muzeum Techniki i Komunikacji przy ul. Niemierzyńskiej 18a. Ich początek zaplanowano o godz. 11:00. Zajęcia potrwają około 2 godzin i przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-12 lat. Koszt udziału w warsztatach wynosi 20 zł od osoby (w cenę wliczony jest bilet wstępu do muzeum). Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń pod nr tel. 91 45 99 200.