Zastępcy Piotra Krzystka przychodzili i odchodzili – on trwał. Teraz jednak czas na zmiany. Po 12 latach ze stanowiskiem zastępcy prezydenta Szczecina żegna się Krzysztof Soska. Wbrew pozorom zmiana nie jest zaskoczeniem, bo w kuluarach dyskutowano o tym od grudnia. Soska odpowiedzialny był za kulturę, sport, oświatę i sprawy socjalne. Uznawany był za konserwatywne skrzydło stronników Piotra Krzystka i za jednego z jego najwierniejszych kompanów. Nie wiadomo jeszcze, gdzie zatrudniony zostanie były wiceprezydent. Wiadomo za to, że zastąpi go Lidia Rogaś, która dotychczas była dyrektorem wydziału oświaty.

 

W rozmowie z portalem wSzczecinie.pl niektórzy szczecińscy radni nie ukrywają zaskoczenia. Jak mówi Patryk Jaskulski z Koalicji Obywatelskiej, przyznaje, że zmiana nie była konsultowana z koalicyjnym klubem.

– Jesteśmy zaskoczeni tą zmianą. Przyznam szczerze, że nie była ona konsultowana z naszym klubem, podobnie zresztą jak ostatnio ogłoszone cięcia połączeń w komunikacji miejskiej. Za politykę kadrową odpowiada prezydent, dla nas istotne jest realizowanie naszego programu. Niezależnie od tego, kto będzie pełnił funkcję zastępcy prezydenta ds. oświaty, liczymy na dobrą współpracę – komentuje radny Jaskulski.

– Przed nową wiceprezydentką wiele wyzwań związanych przede wszystkim z oświatą, jej finansowaniem i problemem przepełnionych placówek. Liczę na dobrą współpracę w zakresie kultury i promocji naszego miasta. Mam nadzieję, że w końcu uda się wdrożyć kartę mieszkańca, o którą zabiegamy jako klub KO. Zmiany po tak długim okresie „panowania” są potrzebne i dają możliwość zmiany perspektywy czy pojawienia się nowych pomysłów – zauważa Przemysław Słowik z Koalicji Obywatelskiej.

Krzysztof Romianowski z Prawa i Sprawiedliwości przy okazji zmiany w urzędzie wbija szpilę Koalicji Obywatelskiej: – Nominacja Lidii Rogaś na stanowisko zastępcy prezydenta pokazuje, jak słabą pozycję w tej tzw. koalicji ma KO, która do dziś nie ma przedstawiciela w zarządzie miasta. I dodaje: – Krzysztof Soska miał swoje mocne i słabe strony. Z pewnością jego słabą, a może nawet dosadniej: najsłabszą stroną, był brak walki o pracowników socjalnych w kwestii podwyżek dla nich. Tu egzaminu nie zdał. Ale też czasem były działania, które oceniam pozytywnie.

Przewodnicząca Rady Miasta Renata Łażewska przyznaje, że o odejściu Soski mówiło się już jakiś czas. – Była to decyzja wspólna i przemyślana. To moment, kiedy prezydent Soska może podjąć jeszcze nowe wyzwania i życzę mu powodzenia. O naszej współpracy mówię w samych superlatywach – komentuje radna Łażewska.

Krzysztof Soska odchodzi ze stanowiska zastępcy prezydenta miasta wraz z końćem maja. Nie kończy jednak współpracy z Piotrem Krzystkiem. Soska pozostanie przedstawicielem Szczecina w Euroregionie Pomerania, będzie też nadal zasiadał w radzie nadzorczej Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.