To konieczne, by przeprowadzić prace renowacyjne. Witraż będzie mógł wrócić do wieży willi przy ul. Lipowej 19 na Gocławiu dopiero po wykonaniu jej remontu. Cały budynek może zostać wpisany do rejestru zabytków, co zapewni mu większą ochronę konserwatorską.

Willę Strutza zbudowano w 1911 r. Dziś znajduje się w zasobie ZBiLK-u, są w niej mieszkania komunalne. Głośniej o budynku zrobiło się w ostatnich tygodniach. Artur Krzyżański, inicjator Szczecińskiego Szlaku Widokowego po północnych osiedlach, na nowo „odkrył” dla opinii publicznej bogate zdobienia w wieżyczce willi – malowidła na suficie i wspomniany witraż z syrenką.

„Unikatowy zabytek, dokumentujący sposób dekorowania bogatych rezydencji mieszczańskich na początku XX w.”

Witraż powoli niszczeje, więc miłośnicy historii zaapelowali o jego ratowanie i remont samej wieży. W sprawę mocno zaangażowała się również Edyta Łongiewska-Wijas, radna niezrzeszona. Szybko zareagował Miejski Konserwator Zabytków, który nie ma wątpliwości, że willa Strutza to obiekt wartościowy pod względem historycznym.

– Szczególnie cenny jest jeden z witraży, przedstawiający czeszącą się syrenę na tle zachodzącego słońca – mówi Michał Dębowski, Miejski Konserwator Zabytków. – Ciekawa technika wykonania oraz walory artystyczne tego dzieła czynią z niego unikatowy zabytek, dokumentujący sposób dekorowania bogatych rezydencji mieszczańskich na początku XX w.

Lista działań do wykonania

Przedstawiciele miasta zapowiadają podjęcie szeregu działań, które pozwolą uratować witraż i wyremontować ponadstuletni budynek. Przede wszystkim witraż zostanie zdemontowany wraz z oryginalnym skrzydłem okiennym i trafi do pracowni, gdzie wykonane będą ratunkowe prace zabezpieczające i konserwatorskie.

Jednocześnie zlecona zostanie ekspertyza techniczna, która pozwoli ocenić stan budynku, opracować zakres niezbędnych prac remontowych i oszacować ich koszt. Już teraz ZBiLK, w ramach bieżącej konserwacji, zapowiada wymianę wiatrownicy wraz z rynną od strony torów kolejowych oraz sprawdzenie drożności rynien i odpływów kanalizacji deszczowej.

Miejski Konserwator Zabytków chciałby, aby willa Strutza została wpisana do rejestru zabytków. W tym celu zlecone zostanie przygotowanie karty ewidencyjnej zabytku, a później do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków trafi wniosek o objęcie budynku pełną ochroną konserwatorską.