Przemysław Słowik, radny Koalicji Obywatelskiej, który na listach komitetu znalazł się z rekomendacji Nowoczesnej zmienia partię. Jak dowiedział się portal wSzczecinie.pl, Słowik wspólnie z jednym z liderów Partii Zieloni, posłem Tomaszem Aniśko, ma ogłosić dzisiaj przejście do ekologicznego ugrupowania. Słowik rozstaje się z Nowoczesną, co faktycznie oznacza, że partia w Szczecinie przestaje istnieć.

Ruch na politycznej kanapie. Słowik i jego współpracownicy opuszczają Nowoczesną

Transfer Przemysława Słowika z Nowoczesnej do Zielonych można uznać za dość zaskakujący. Ani jedna, ani druga partia w ostatnim czasie nie cieszy się przesadną atencją wyborców, a oba ugrupowania wchodzą w skład Koalicji Obywatelskiej. To oznacza, że mimo zmiany barw partyjnych Słowik nadal pozostanie w tym samym klubie radnych. Swoją decyzję ma ogłosić podczas dzisiejszej konferencji prasowej Partii Zieloni. Słowik zmienia ugrupowanie wraz z szeregiem współpracowników, z którymi kilka miesięcy temu zawiązał Szczecińską Inicjatywę Miejską, czyli Andrzejem Radziwinowiczem oraz Jagodą Żylkowską.

– Nie chciałbym jeszcze komentować tej sprawy. Wszystko będzie jasne po godzinie 11:00 – mówi Słowik, pytany o doniesienia dotyczące zmiany partii.

Radny w wielu swoich interpelacjach oraz wystąpieniach publicznych zabierał głos w sprawie zieleni w mieście czy ekologii, stąd kierunek politycznego transferu wydaje się być zgodny z jego polityczną drogą.

– Do wyborów samorządowych jeszcze trzy lata, ale trzeba powoli myśleć o swojej pozycji. Na fali tematów ekologicznych Zieloni mogą jeszcze zyskać na politycznym znaczeniu. Nowoczesna może tylko tracić i słabnąć – komentuje anonimowo jeden z radnych.

Zieloni ze sporą tradycją w naszym mieście i regionie

Partia Zieloni ma dość długą historię. Przez wiele lat związana była z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. W latach 2010-2014 w Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego zasiadała Ewa Koś, jedna z liderek tej partii. W 2015 roku liderem szczecińskiej listy Zjednoczonej Lewicy był Adam Ostolski, współprzewodniczący partii. W 2019 roku Zieloni rozdzielili swoją polityczną drogę z Lewicą, z listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego z naszego okręgu startował Tomasz Aniśko, a do Sejmu z miejsca numer 9. działacz Robert Sucharzewski.

Zieloni na godzinę 11:00 zwołali w Szczecinie konferencję prasową. W zaproszeniu czytamy, że udział w spotkaniu z dziennikarzami wezmą: poseł Tomasz Aniśko oraz Bartosz Lech, współzałożyciel Zielonych w Polsce oraz „nowi przedstawiciele partii w regionie”. Nie ma jednak mowy wprost o tym, że partię zasilą byli działacze Nowoczesnej.