„Żagle 2021. Żeglarski Szczecin” – to impreza, która zastąpi finał odwołanych regat The Tall Ships Races. Od 30 lipca do 1 sierpnia przy szczecińskich nabrzeżach cumować będą wielkie żaglowce, zaplanowano też koncerty i wiele innych dodatkowych atrakcji.

Szczecin nie rezygnuje więc z organizacji imprezy na przełomie lipca i sierpnia, ale odbędzie się ona w zmienionej formule. Największymi gwiazdami pozostaną żaglowce, które zacumują po obu stronach połączonej dodatkowym mostem pontonowym Odry.

Nie tylko żaglowce

Najwięcej wydarzeń zaplanowano na Łasztowni. To tam, a także na Wyspie Grodzkiej, odbywać się będą koncerty, warsztaty i zawody sportowe. Zaplanowano różnorodne strefy aktywności. Pojawią się Food Trucki, a wielbiciele piwa będą mogli skorzystać ze strefy Craft Beer Zone. Działać będą wesołe miasteczka, w tym Holiday Park z największym diabelskim młynem w Polsce. 

Wzdłuż ul. Jana z Kolna i na tarasie Wałów Chrobrego pojawią się stoiska sprzedażowe. Strefa aktywności dla dzieci tradycyjnie powstanie na pl. Mickiewicza. Przy rzeźbie Centaura na Wałach Chrobrego zaplanowano scenę szantową.

Regaty Bałtyckie

Załogi żaglowców i jachtów będą mogły sprawdzić swoje umiejętności podczas Regat Bałtyckich organizowanych przez Centrum Żeglarskie.

„Zapewniamy, że Regaty Bałtyckie oraz wydarzenie na lądzie będą wyjątkowym wydarzeniem, które chociaż w pewnym stopniu zrekompensuje brak tegorocznych the Tall Ships Races. Całe wydarzenie zostanie przeprowadzone zgodnie z zasadami bezpieczeństwa oraz obowiązującego reżimu sanitarnego” – czytamy w komunikacie miejskiej spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia, która odpowiadać będzie za „lądową” część imprezy.

Szczecińskie finał regat TSR przeniosny na 2024 r.

Regaty the Tall Ships Races zostały odwołane przez organizatora – Sail Training International – w porozumieniu ze wszystkimi portami, które miały gościć żaglowce. Już wcześniej z organizacji wycofały się fińskie: Turku i Mariehamn (na Wyspach Alandzkich), rezygnowały też kolejne załogi. Powodem są obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, które utrudniają organizację regat w tradycyjnej formule.

TSR wróci na Morze Bałtyckie w 2024 r. (za rok ma odbyć się na Morzu Północnym). Już wiadomo, że trasa będzie identyczna, jak ta planowana w tym roku: Kłajpeda – Turku – Tallin – Mariehamn – Szczecin. W ramach rekompensaty za odwołanie regat, Gmina Miasto Szczecin otrzymała 50-procentowy rabat na opłatę aplikacyjną.

Nowa żeglarska impreza, w skromniejszej formule niż planowany finał regat TSR, oznacza 9 mln zł oszczędności w budżecie miasta.