Na skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i ul. Mazurskiej znów pojawiła się zabytkowa ręczna pompa wodociągowa. Ten charakterystyczny szczeciński element został wcześniej zdemontowany na czas remontu alei.

 

Najpierw wzdłuż przebudowanego fragmentu al. Jana Pawła II ponownie ustawiono odnowione przez ZWiK zdobione hydranty, a teraz przyszedł czas na pompę.

Jej montaż to skomplikowany proces składający się z kilku etapów. Najpierw przegląd przeszła studnia i odpowiednio przygotowano obudowę oraz granitową podbudowę kolumny pompy. Odlew kolumny został później ustawiony do połowy wysokości.

– Następnie wewnętrzny mechanizm pompy zostanie przyłączony i sprawdzony. Na końcu przybędzie górna część odlewu wraz z wieńczącą całość ozdobną koroną – tłumaczy Tomasz Makowski, rzecznik prasowy ZWiK.

Co istotne, pompa będzie sprawna. Wystarczy kilka ruchów dźwignią, by popłynęła woda.

Zabytkowa pompa to tzw. „berlinka”. Takie urządzenia pojawiły się na ulicach Szczecina w połowie XIX wieku. Te najbardziej ozdobne, zwieńczone koroną lub płomieniem, z herbem Szczecina i głową smoka, z której leje się woda, zostały wpisane do rejestru zabytków. Lista liczy 28 pozycji.

Remont al. Jana Pawła II (na odcinku od pl. Grunwaldzkiego do ul. Felczaka) kosztował ponad 23 mln zł. Teraz na jezdni jest tam nowa nawierzchnię z kostki kamiennej, a ciągi piesze wykonano z dużych płyt granitowych. Obok infrastruktury drogowej, prace objęły również ułożenie nowych sieci wodociągowych i kanalizacyjnych.

AUTOR ZDJĘCIA: ZWIK

AUTOR ZDJĘCIA: ZWIK

AUTOR ZDJĘCIA: ZWIK

AUTOR ZDJĘCIA: ZWIK

AUTOR ZDJĘCIA: ZWIK