Mieszkańcy osiedli Żydowce-Klucz i Podjuchy w piątek 18 maja, w godzinach 15-16, zablokują ruch na ul. Dmowskiego (dawniej Przodowników Pracy), na wysokości Wiskordu. W ten sposób protestować będą przeciwko decyzji o przeniesieniu linii autobusowej 55.

Organizatorem protestu jest Inicjatywa Społeczna „Żądamy lepszego transportu dla Prawobrzeża”, która od kilku miesięcy bezskutecznie walczy o przywrócenie linii 55 na trasę do Klucza. Teraz zdecydowano o zaostrzeniu działań.

Linię 55 przeniesiono na inną trasę (Turkusowa – Osiedle Bukowe) wraz z uruchomieniem pod koniec stycznia pętli autobusowej przy ul. Turkusowej. Mieszkańcy Klucza i Żydowiec mają więc w tej chwili do dyspozycji tylko linię 64, która kursuje co 20 minut.

Części okolicznych mieszkańców nie podoba się również niska częstotliwość kursowania autobusów nocnych. Podjuchy, Żydowce i Klucz obsługuje linia 533. W rozkładzie jazdy są trzy kursy, z czego jeden w godzinach porannych.

"Protest mieszkańców osiedli Żydowce-Klucz i Podjuchy

W związku z zabraniem nam autobusu linii 55 i fatalną komunikacją nocną do naszych osiedli, wielokrotnie składaliśmy skargi do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego, oraz do organu nadzorującego tę spółkę, czyli Prezydenta Miasta Szczecin. Jedyną odpowiedzią ze strony ZDiTM było powołanie się na tzw. „potoki pasażerskie” i kilkukrotne stwierdzenie Pani Rzecznik, że autobusów mamy wciąż zbyt wiele, a „komunikacja publiczna to nie transport na zamówienie”. Prezydent Miasta stwierdził natomiast, że jest organem niewłaściwym w sprawie i skierował naszą skargę do Rady Miasta.

Uważamy taką postawę za arogancką i niegodną osób zarządzających transportem publicznym w dużym mieście. Nie jesteśmy „potokiem pasażerskim” tylko ludźmi, często starszymi i schorowanymi, dla których komunikacja publiczna jest nierzadko jedynym dostępnym środkiem transportu do przychodni, szkół, czy miejsc pracy. Transport publiczny utrzymywany jest z naszych podatków, a sprawne zarządzaniem nim to obowiązek władz miasta i powołanych do tego organów. ZDiTM uważa widocznie inaczej i za nasze pieniądze „funduje” nam zabranie jedynego autobusu, który dawał mieszkańcom os. Żydowce-Klucz wygodne połączenie z centrum. W dodatku dowiadujemy się, że jako „potok pasażerki” nie zasługujemy nawet na tyle, co nam łaskawie pozostawiono.

Zabranie linii 55 spowodowało jednak realne problemy na obu osiedlach:
  • brak możliwości korzystania przez osoby niepełnosprawne z przystanku tramwajowego Jaśminowa ZUS, co uniemożliwia im dojazd do centrum miasta.
  • stałe spóźnienia do pracy i szkół
  • tłok w pozostałych autobusach, skutkujący niemożliwością „upchania się” wszystkich oczekujących pasażerów w jednym pojeździe.
  • zdecydowane wydłużenie czasu podróży
Efektem tego jest obniżenie poziomu życia, przede wszystkim ludzi starszych, których na naszych osiedlach nie brakuje. Dotyka ono jednak osób w każdym wieku. Wszystko to zaś dzieje się po wprowadzonych zmianach, które, jak zapewniał ZDiTM miały usprawnić komunikację publiczną.

Kolejną kwestią jest fatalna komunikacja nocna, która prawie wyklucza możliwość korzystania z transportu miejskiego w godzinach nocnych. Trzy autobusy, z których jeden kursuje już w porze transportu dziennego, to dla ponad 11 tysięcy mieszkańców naszych osiedli stanowczo zbyt mało. Domagaliśmy się więc od początku naszej działalności zwiększenia częstotliwości kursowania autobusów nocnych do 5 i takiego ułożenia ich grafiku, aby obejmował wszystkie godziny nocne – od północy do czwartej rano. Niestety również na ten postulat nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi.

W związku z brakiem dialogu ze strony zarządzających transportem publicznym w mieście, zmuszeni jesteśmy do zaostrzenia formy protestu. Dlatego zapraszamy Państwa na planowaną przez nas blokadę ulicy Dmowskiego, która odbędzie się 18 maja, w godzinach 15-16.

Liczymy, że władze miasta i podległej im spółki potraktują nas wreszcie na tyle poważnie, na ile poważne są nasze problemy.

Z poważaniem:
Inicjatywa Społeczna "Żądamy lepszego transportu dla Prawobrzeża""