To w ramach Dnia bez Samochodu, który przypada już w najbliższą niedzielę, 22 września.

Z bezpłatnych przejazdów autobusami i tramwajami będzie można korzystać przez całą niedzielę (22 września) na terenie całego miasta. Ma to zachęcić kierowców do zamiany auta na autobus lub tramwaj.

Dzień bez Samochodu to finał trwającego od poniedziałku Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, w programie którego znalazł się szereg ciekawych inicjatyw organizowanych przez Stowarzyszenie Rowerowy Szczecin oraz miejskich aktywistów. Np. w poniedziałek odbyła się parada pieszych, która miała zwrócić uwagę na problemy, z jakimi na co dzień borykają się piesi w naszym mieście. Uczestnicy przeszli z pl. Orła Białego na pl. Armii Krajowej, gdzie rozwinęli nowe przejście dla pieszych. Pojawiło się ono tuż przed gmachem magistratu, w miejscu, w którym spacerowy szlak al. Jana Pawła II prowadzący od pl. Grunwaldzkiego do Jasnych Błoni przecina ulica Felczaka. W wydarzeniu wziął też udział zastępca prezydenta Szczecina Daniel Wacinkiewicz.

– Efekt zachęca do zmiany – powiedział tuż po rozwinięciu przejścia. – Te wydarzenia są właśnie po to, żeby zwracać uwagę na potrzebę zmian. To symboliczne, ale z drugiej strony takich miejsc w Szczecinie, wymagających dobrych ingerencji, które mogą wszystkim nam ułatwić życie i usprawnić nasze codzienne funkcjonowanie, jest więcej – dodał.

Drogowy eksperyment, pokazy filmów, festyn

W programie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu zaplanowano także m.in.: liczenie rowerzystów oraz wieczorne pokazy filmów na pl. Orła Białego. Już dziś będzie można obejrzeć obraz „Rowery kontra samochody”, z kolei w czwartek zostanie wyświetlony film pt. „Kto Cię uczył jeździć” (obie projekcje rozpoczną się o godz. 20:00, wstęp wolny).

Również dziś (18 września) odbędzie się bardzo ciekawy eksperyment „Szczecin w 15 minut”. Jego uczestnicy – piesi, rowerzyści, kierowcy samochodów oraz osoby korzystające z komunikacji miejskiej – o wyznaczonej godzinie wyruszą z placu Orła Białego w różnych kierunkach, aby po 15 minutach się zatrzymać i w ten sposób wyznaczyć zasięg różnych środków transportu w promieniu 15 minut od placu. Start o 15:30.

W piątek odbędzie się wielki przejazd rowerowy ulicami Szczecina (start o 18:00 z pl. Orła Białego). Z kolei w sobotę, 21 września, przez cały dzień sporo będzie się działo na pl. Orła Białego. Tego dnia zaplanowano święto pieszych. – W miejscu dawnego parkingu powstanie przestrzeń dla różnych aktywności. Będą artystyczne zabawy rodzinne, miejskie enklawy spokoju i relaksu, a być może i tańce – zapowiadają organizatorzy. – W różnych częściach miasta zaprosimy mieszkańców, aby na ulicy poczuli się jak u siebie w domu, a zaskakujące punkty – niespodzianki, sprowokują do refleksji na temat jakości życia w mieście – dodają.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Szczecinie potrwa do 22 września. Wydarzenie promuje ekologiczne formy transportu. Hasło tegorocznej edycji to „Chodź z nami!”, a temat przewodni – bezpieczny ruch pieszy i rowerowy. Organizatorem ETZT w Szczecinie jest Stowarzyszenie Rowerowy Szczecin.


Plan Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Szczecinie:

Codziennie, godz. 12:00 - 18:00, pl. Orła Białego

Działania edukacyjne, praktyczne szkolenia dla rowerzystów w ruchu ulicznym

PONIEDZIAŁEK, 16 WRZEŚNIA

Godz. 18.00, pl. Orła Białego – pl. Armii Krajowej

Parada pieszych

WTOREK, 17 WRZEŚNIA

Godz. 07.00 – 09.00 oraz 15.00 – 17.00, pięć punktów na terenie miasta

Wielkie liczenie rowerzystów. Coroczne badanie natężenia ruchu rowerowego w mieście prowadzone przez wolontariuszy stowarzyszenia Rowerowy Szczecin.

Godz. 20.00, Chodźcie na film – kino pod chmurką, pl. Orła Białego

Pokaz filmu „Smog Wars”

ŚRODA, 18 WRZEŚNIA

Godz. 15.30, pl. Orła Białego, Szczecin w 15 minut

Jak w praktyce działa zrównoważona mobilność w Szczecinie? Sprawdźmy to. Zapraszamy wszystkich do udziału w zabawie - eksperymencie. O wyznaczonej godzinie wyruszymy z placu Orła Białego w różnych kierunkach, aby po 15 minutach się zatrzymać i w ten sposób wyznaczyć zasięg różnych środków transportu w promieniu 15 minut od placu. Do udziału zapraszamy pieszych, rowerzystów, kierowców samochodów oraz osoby poruszające się komunikacją miejską.

Godz. 20.00, Chodźcie na film – kino pod chmurką, pl. Orła Białego

Pokaz filmu „Rowery kontra samochody”

CZWARTEK, 19 WRZEŚNIA

Godz. 7.00 – 9.00 oraz 15.00-17.00, pięć punktów na terenie miasta: Wielkie liczenie rowerzystów.

Coroczne badanie natężenia ruchu rowerowego w mieście prowadzone przez wolontariuszy stowarzyszenia Rowerowy Szczecin.

Godz. 20.00, Chodźcie na film – kino pod chmurką, pl. Orła Białego

Pokaz filmu „Kto Cię uczył jeździć”

PIĄTEK, 20 WRZEŚNIA

Godz. 18.00, pl. Orła Białego: Wielki przejazd rowerowy

SOBOTA, 21 WRZEŚNIA

Godz. 10.00 – 18.00, pl. Orła Białego oraz kilka punktów w mieście

Wielki finał ETZT w Szczecinie – święto pieszych.

W miejscu dawnego parkingu powstanie przestrzeń dla różnych aktywności. Będą artystyczne zabawy rodzinne, miejskie enklawy spokoju i relaksu, a być może i tańce. W różnych częściach miasta zaprosimy mieszkańców, aby na ulicy poczuli się jak u siebie w domu, a zaskakujące punkty – niespodzianki, sprowokują do refleksji na temat jakości życia w mieście.

NIEDZIELA, 22 WRZEŚNIA

Międzynarodowy Dzień bez Samochodu – darmowa komunikacja miejska na terenie całego Szczecina