Urząd Miasta podjął decyzję, że projekt Kurs na Północ wróci na listę do głosowania SBO. Zakłada on między innymi zagospodarowanie terenu wokół wieży Bismarcka w Szczecinie. Projekt znalazł się na cenzurowanym po tym, jak jego lider, Wojciech Kłodziński, oferował poprzez swoją firmę pracę polegającą na odpłatnym zbieraniu głosów. Takie zachowanie zostało nazwane przez niektórych „złamaniem obyczajów” i próbą kupowania głosów.


Projekt z wieżą Bismarcka triumfalnie wraca na listę SBO

Sprawą zajmował się najpierw zespół opiniujący SBO, a następnie zespół odwoławczy. To ostatnie posiedzenie trwało ponad 4 godziny i było prawdziwym popisem retorycznym prawnika Jędrzeja Gryko, który reprezentował przed zespołem ds. SBO przedstawicieli projektu Kurs na Północ. Odwołanie liczyło ponad 29 stron, a prawnikowi magistratu oraz osobom krytykującym zachowanie Kłodzińskiego trudno było w merytoryczny sposób odpierać argumenty mecenasa.

– Ostatnie 3 tygodnie dodały nam pewności, że projekt Kurs na Północ ma duży sens. Otrzymaliśmy olbrzymie wsparcie mieszkańców, radnych miasta, społeczników, za co serdecznie dziękujemy. Projekt jest bardzo obszerny i budzi entuzjazm wśród szczecinian. Liczymy na jego realizację. Głosowanie rusza już w poniedziałek. Przed nami jeszcze dużo pracy – mówi Wojciech Kłodziński, lider projektu w rozmowie z portalem wSzczecinie.pl.

Magistrat krytykuje zachowanie liderów, ale oddaje głos w ręce mieszkańców

Magistrat podjął decyzję, że projekt Kurs na Północ powróci na listę do głosowania.

– Po zapoznaniu się ze stanowiskami wszystkich stron, wysłuchaniu mieszkańców, projektodawców i zespołów ds. SBO zdecydowaliśmy, że jedyną słuszną decyzją przy tak skrajnych postawach i opiniach będzie oddanie losu projektu w ręce mieszkańców – mówi Magdalena Błaszczyk, dyrektor Biura Dialogu Obywatelskiego. – Uważamy,  że ogłoszenie, które zostało opublikowane przez wnioskodawców nie powinno mieć miejsca. Bez względu na okoliczności, taka forma zabiegania o głosy budzi kontrowersje i może być postrzegana jako sprzeczna z ideą SBO – dodaje Błaszczyk.

Projekt powrócił na listę 113 projektów, na które mieszkańcy będą mogli oddawać swoje głosy w tegorocznej edycji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Głosowanie startuje już w najbliższy poniedziałek, 7 grudnia, o godz. 9.00 i potrwa do 21 grudnia również do godz. 9.00. Szczegóły na stronie www.sbo.szczecin.eu.