To ekspozycja, która gościła już m.in. w Krakowie, Toruniu, Warszawie i Gdańsku. Wszędzie spotkała się z dużym zainteresowaniem. W każdym z tych miast wystawę odwiedziło średnio 10 tys., a łącznie zobaczyło ją już około 100 tys. widzów. Teraz „Beksiński nieznany” trafi wreszcie do nas! 5 i 6 października ekspozycja ta będzie prezentowana w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach.

Szczególny charakter

Nie ma wątpliwości, że zainteresowanie postacią tego malarza wzrosło w ostatnich trzech latach. To efekt popularności książki „Beksińscy. Portret podwójny” M. Grzebałkowskiej oraz filmu „Ostatnia rodzina” Jana P. Matuszyńskiego. Beksiński wzbudza sporo emocji i nic dziwnego, że jego prace są obiektem uwagi nie tylko koneserów sztuki. O twórcy tym mówi się zatem dużo, ale ta ekspozycja ma szczególny charakter. Jak informują organizatorzy, utworzyła się nawet grupa osób, która podążała za wystawą do wszystkich miejsc, w których ją pokazywano.

Przede wszystkim artysta

Zdzisław Beksiński był artystą bardzo wszechstronnym. Ukończył architekturę na Politechnice Krakowskiej. Pracował w budownictwie na stanowisku inspektora nadzoru, był radnym Miejskiej Rady Narodowej w Sanoku, zasiadał też w... Komisji Urządzania Osiedli, a przez dłuższy czas był zatrudnionyw Autosanie (zaprojektował m.in. autobus turystyczny SFA-1 Sanok, który jednak nie wszedł do produkcji). Jednak najważniejsza dla niego była zawsze działalność artystyczna. Zaczynał od fotografii, a później zajął się rzeźbą i malarstwem oraz innymi dziedzinami sztuki. Twórcy wystawy zamierzali pokazać właśnie to mniej znane oblicze tragicznie zmarłego w 2005 roku artysty.

Fotografie, fotomontaże i grafiki

"Beksiński nieznany" to ekspozycja, na której można m.in. obejrzeć fotografie (powstałe w latach 1955-1960) oraz fotomontaże i grafiki komputerowe (1996-2004). W MOK-u w Policach zostanie ona zaprezentowana w ramach drugiej edycji Festiwalu Patrz Więcej. Rok temu to wydarzenie miało charakter głównie filmowy. Pokazano wtedy sześć dzieł wybranych spośród tych, które były prezentowane na jubileuszu 15-lecia szkoły Wajda School & Studio. Podczas tegorocznej edycji organizatorzy skoncentrowali się na sztuce i jej wizualnych aspektach.

Wirtualny spacer po świecie Beksińskiego

Najbardziej filmowym, w dodatku szczególnie atrakcyjnym elementem najbliższej odsłony Patrz Więcej, jest prezentacja „De Profundis - Beksiński VR”, czyli wirtualny spacer wśród obrazów Zdzisława Beksińskiego, wykonany przez Studio 11th Dimension. To ośmiominutowa „osobista podróż” w przestrzeni obrazów artysty. Można w niej uczestniczyć dzięki okularom VR i podczas tego immersyjnego doświadczenia jeszcze głębiej niż zazwyczaj wejść w estetykę i nastrój tych prac. Za sprawą tej prezentacji jeszcze bardziej docenimy skalę malarstwa Beksińskiego i jego wyobraźnię artystyczną. To wirtualne dzieło było już prezentowane w Szczecinie w Muzeum Narodowym. Cieszyło się tak ogromnym zainteresowaniem, że przedłużono czas jego ekspozycji.

 

Wstęp na wystawę jest bezpłatny, wirtualny spacer - 10zł.

Wystawa będzie dostępna 5 i 6 października w godz. 10:00-18:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach.