13. edycja Festiwalu Komedii SZPAK rozpoczęła się w piątek wieczorem w Starej Rzeźni od konkursu stand-up. Szczecińska publiczność wybrała swoich faworytów – pierwsze miejsce zajął Adam Gajda, drugie Adam Sobaniec, a trzecie David Mbeda Ndege. Tego wieczoru, na scenie wystąpili także ubiegłoroczna zwyciężczyni konkursu stand-up – Magda Kubicka oraz Michał Leja z nową formułą late night show.

W konkursie stand-up wzięło udział sześcioro komików: Ewa Stasiewicz, Adam Sobaniec, Adam Gajda, David Mbeda Ndege, Piotr Popek, Arkadiusz Jaksa Jakszewicz, prezentując fragmenty swoich najlepszych programów. Wydarzenie poprowadziła Katarzyna Piasecka - artystka, związana ze stand-upem od kilkunastu lat.

„Alleluja i …do przodu!”

Na SZPAK-u śmiech do łez jest gwarantowany i zaczyna się już od samego początku spotkania. Podczas piątkowej inauguracji festiwalu, niezły ubaw wystartował już wraz z prezentacją organizatorów i partnerów, którą poprowadziła Katarzyna Piasecka.

Pierwszą częścią spotkania był konkurs stand-up, podczas którego zaprezentowało się sześcioro komików z całej Polski. Zwycięskie wystąpienia wyłoniły głosy blisko 300 osób zgromadzonych na sali. Najbardziej podobały się żarty z perypetiami rodzinnymi w tle Adama Gajdy, o podróżowaniu, babce klozetowej i darmowym cukrze Adama Sobańca oraz Davida Mbeda Ndege, opowiadającego o życiu w Polsce, nietolerancji, rollercoasterach i szczecińskich taksówkach. Na scenę Starej Rzeźni po roku powróciła Magda Kubicka, zwyciężczyni 12. edycji SZPAK-a, która zaprezentowała swój nowy program.

- Bardzo fajnie się wraca na SZPAK-a – mówiła Magda Kubicka. – Zastanawiam się jak wkręcić się tutaj za rok. W tamtym roku byłam zaproszona na konkurs, w tym roku wystąpiłam jako laureatka, a w przyszłym roku zobaczymy. To wspaniały festiwal, ze wspaniałymi ludźmi, bardzo dobrze zorganizowany, z cudowną publicznością.

Podczas drugiej części wystąpił Michał Leja z nową formułą Michał Leja Show, do której zaprosił Grzegorza Dolniaka – gospodarza SZPAK-a. Była prasówka, był wywiad, były rodzinne „tajemnice”, a także muzyczna prezentacja sposobu na ogłaszanie np. opóźnień odjazdów pociągów.

To dopiero początek - kolejne dni pełne atrakcji dla młodszych i starszych

To nie koniec żartów! Na młodszych i starszych mieszkańców Szczecina czeka jeszcze wiele atrakcji. W sobotę i niedzielę o godz. 12:00 w Zamku Książąt Pomorskich coś dla najmłodszych fanów komedii, czyli Szpaczek dla dzieci. Wieczorami SZPAK przeniesie się do Starej Rzeźni. W sobotę o godz. 18:00 rozpocznie się programowa nowość, czyli Poligon Kabaretowy, podczas którego wystąpią: kabaret Czesuaf, kabaret Chyba, kabaret Zachodni, kabaret Czołówka Piekła. Następnie o 21:00 odbędzie się Impro Mecz, w którym współzawodniczyć będą dwie drużyny, składające się z przedstawicieli kabaretów: Czesuaf, Chyba, Zachodni i Czołówka Piekła. Zespoły zmierzą się w batalii na gry improwizowane. Na finał, w niedzielę oraz wyjątkowo w poniedziałek, wystąpi Abelard Giza ze swoim nowym programem „Piniata”.