Dźwig bomowy ze statku „Kapitan Konstanty Maciejewicz” nie wróci na dawne miejsce przy wjeździe na Trasę Zamkową. W przyszłości stanie przy Nabrzeżu Celnym na Łasztowni, przed Lastadia Office.

Gmina Miasto Szczecin podpisała z firmą Montostal Szczecin umowę o wykonanie dokumentacji projektowej posadowienia „masztu Maciejewicza”. Z dołączonej do dokumentu mapy wynika, że stanie on na Łasztowni, przed Lastadia Office, obok budynku bosmanatu.

Wartość umowy to 39 tys. zł. Obejmuje sporządzenie kompletnej dokumentacji projektowej, uzyskanie pozwolenie na budowę, a później udzielenie merytorycznego wsparcia podczas przetargu na wykonawcę robót. Dokumentacja ma być gotowa do 12 marca 2018 roku.

Dźwig bomowy, zwany popularnie „masztem Maciejewicza”, od 1990 roku stał przy wjeździe do centrum miasta, u wylotu Trasy Zamkowej. Dla wielu mieszkańców szybko stał się charakterystycznym symbolem Szczecina. W 2013 roku został zdemontowany i poddany konserwacji. Brak porozumienia między miastem i Muzeum Narodowym sprawił, że od pięciu lat nie jest eksponowany. Znajduje się obecnie w Bazie Oznakowania Nawigacyjnego Urzędu Morskiego przy ul. Światowida.

Wiele osób chętnie widziałoby „maszt” na dawnym miejscu. Gdy Muzeum sondowało taką możliwość, magistrat zgodził się jedynie na tymczasowe warunki posadowienia dźwigu. Związane jest to z planami przebudowy układu komunikacyjnego w tym miejscu po powstaniu Mostu Kłodnego (docelowo w stronę Łasztowni ma być przedłużona linia tramwajowa). Muzeum zdecydowało, że tymczasowe posadowienie „masztu” w dawnym miejscu, ze względu na koszty, byłoby niegospodarnością.

Stąd ostatecznie wybór padł na Łasztownię, lokalizację pozytywnie ocenianą przez obie strony. W przyszłości na wyspie mogłyby zostać wyeksponowane inne pamiątki ze statku „Kapitan Konstanty Maciejewicz”: winda do obsługi dźwigu, szalupa i nawiewnik.