Jest uznawane za jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Szczecinie. Swoim wyjątkowym kolorem zachwyca zarówno mieszkańców, jak i turystów. Już w ten weekend nad jeziorem Szmaragdowym, z okazji jego urodzin, pojawi się mnóstwo ciekawych atrakcji.

Historia jeziora sięga roku 1925. Właśnie wtedy, dokładnie 16 lipca, zamknięto kopalnię kredy i margla – robotnicy w trakcie pracy natrafili na źródło wodne, które zalało cały teren. Z powstaniem Szmaragdowego łączy się legenda o Skarbku, chciwym duchu gromadzącym różne kosztowności, będąca głównym motywem jednej z atrakcji nadchodzących urodzin.

- W tym roku już po raz trzeci, w sobotę i niedzielę (14 i 15 lipca), w czterech turach, będziemy szukać skarbu ukrytego przez Skarbka – opowiada Cezary Ignaszak z Centrum Informacji Turystycznej Szmaragdowe-Zdroje. – Na dziedzińcu posiadamy kawałek szmaragdu, a zadaniem uczestników będzie znalezienie reszty. Każda grupa zejdzie do podziemi z przewodnikiem i z lampą, i od wskazówki do wskazówki spróbuje zgadnąć, gdzie schowany jest brakujący element.

ZOBACZ TEŻ: Dzieje się w weekend w Szczecinie! Oto 33 najlepsze imprezy

Poza gratką dla poszukiwaczy, w programie znalazły się m.in. spacer z zachodniopomorskim legendziarzem oraz uroczyste otwarcie wystawy "FOTO-EKO". Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę, pomiędzy godziną 11:00 a 17:00, będzie można skorzystać z grilla i leżaków, odwiedzić wystawy i kącik kreatywny, a także wziąć udział w tworzeniu laurki dla Jeziora Szmaragdowego.

- W tym roku nowością jest forma laurki dla jeziora – makieta styropianowa o dużych rozmiarach – tłumaczy Ignaszak. – W zeszłych latach robiliśmy ją w formie papierowej. Teraz w kąciku kreatywnym będzie można zrobić różnego typu dodatki, np. ryby, drzewa czy kwiaty i dopiąć do makiety – dzięki temu każdy będzie mógł dodać tam coś od siebie.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę i niedzielę (14-15.07) w godzinach 11-17. Udział w atrakcjach (poza poszukiwaniem skarbu w podziemiach - wstęp 15 zł od zespołu) jest bezpłatny. Na spacer z legendziarzem obowiązują zapisy. Szczegółowe informacje można znaleźć na facebookowym wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/252333348684796/.