To bezsprzecznie jedno z najważniejszych miejskich wydarzeń kulturalnych, a ta edycja jest szczególna! Meisinger Music Festival tym razem potrwa przez tydzień (od 15 do 22 września) i dotrze także poza Szczecin, a wśród zaproszonych muzyków są m.in. znakomity pianista Ivo Pogorelić i kirgiska wirtuozka skrzypiec - Alena Baeva!

Program muzycznych znakomitości

Twórcą festiwalu jest Krzysztof Meisinger, jeden z najwybitniejszych gitarzystów klasycznych naszych czasów (autor m.in. bardzo cenionej płyty "Viva Vivaldi") i od początku w jego programie znajdujemy muzyczne znakomitości, których przyjazd do Szczecina jest bezsprzecznie wielkim wydarzeniem. W tym roku fani muzyki klasycznej znów mają wiele powodów do radości, ponieważ podczas Meisinger Music Festival wystapią kolejni artyści z bardzo wysokiej półki!

Sensacja Konkursu Chopinowskiego

To przede wszystkim chorwacki pianista Ivo Pogorelić, który właśnie w Polsce praktycznie rozpoczynał swoją światową karierę. Jego udział w X Międzynardowym Konkursie Chopinowskim w 1980 roku był jednym z najbardziej dyskutowanych w całej historii tego przeglądu. Niekonwencjonalny ubiór (dżinsy, jedwabne koszule z żabotami) i niestandardowa technika interpretowania konkursowych utworów naszego wielkiego kompozytora sprawiły, że jury nie dopuściło go do finału, co wywołało mocny sprzeciw publiczności oraz samej Marthy Argerich, która protestując zrezygnowała w pracy w jury.

Geniusz w Filharmonii

Pogorelić występował z najważniejszymi orkiestrami filharmonicznymi Berlina, Wiednia, Chicago, Bostonu, Los Angeles czy Nowego Jorku. W 2008 roku zagrał znów w Warszawie - podczas IV Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa". Jednak ten występ niestety został uznany za bardzo nieudany, wręcz kompromitujący... Po przerwie artysta wrócił do lepszej formy, czego dowiódł koncertami w Azji w 2014 roku. Jak zaprezentuje się w Szczecinie? Jego recital (17 września w Filharmonii w Szczecinie) został zatytułowany "The Genius", a w programie zapowiedziano takie utwory jak "English Suite No. 3 in G minor" J. S. Bacha, "Piano Sonata No. 11 in B flat major, op.22" Beethovena oraz "Barcarolle op.60" Chopina. Bilety jeszcze są dostępne!

Niezwykły spektakl w Trafostacji

Cały festiwal rozpocznie się dwa dni wcześniej w Trafostacji Sztuki, gdzie Vincenzo Capezutto oraz zespół Soqquadro Ialiano wykonają program "Bach Passion". Usłyszymy fragmenty "Pasji wg Św. Jana" J. S. Bacha w spektaklu muzycznym opartym o głos, ale też taniec i światło... Soqquadro Italiano to grupa założona w 2011 roku w Bolonii, uznawana za jeden z najbardziej innowacyjnych zespołów europejskiej sceny muzycznej.

Wybitna sopranistka w Stargardzie

18 września w Filharmonii w Szczecinie renomowana grupa Janoska Ensemble zaprezentuje program "Revolution", a dzień później festiwal przeniesie się do Stargardu, gdzie w Kolegiacie Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata wystąpi jedna z najlepszych współczesnych sopranistek - Sumi Jo (znana z występów w Metropolitan Opera i Carnegie Hall, La Scali, Covent Garden czy Operze Wiedeńskiej). Ta koreańska artystka zaśpiewa z towarzyszeniem Krzysztofa Meisingera. Wstęp na ten koncert jest wolny (warto zaopatrzyć się w bezpłatne wejściówki).

Klasyka na wesoło w Przelewicach

Także w ramach MMF, 20 września w Filharmonii w Szczecinie kirgiska skrzypaczka Alena Baeva przedstawi (w ramach recitalu "From Russia with Love") "Koncert skrzypcowy D-dur op. 35" P. Czajkowskiego. Będzie jej towarzyszyła Orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Mikhaila Agresta, która zaprezentuje także "Obrazki z wystawy" Modesta Mussorgskiego.

Natomiast 22 września o godz. 18.00 nastąpi nietypowy finał festiwalu - program "Klasyka na wesoło" w wykonaniu pianisty Waldemara Malickiego w Pałacu w Przelewicach. Podczas koncert będą zbierane środki na zakup fortepianu do tego obiektu. Bilety na poszczególne punkty programu można nabyć na stronie bilety.fm.

 

Program Meisinger Music Festival 2019:

15 września, godz. 18:00

Trafostacja Sztuki

"Project LA PASSIONE - Bach"

Vincenzo Capezzuto i Soqquadro Italliano

bilety: 75 zł

17 września, godz. 19:00

Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie

"The Genius"

Ivo Pogorelich

bilety: 100 - 150 zł

18 września, godz. 19:00

Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie

"Revolution"

Janoska Ensemble

bilety: 45 - 65 zł

19 września, godz. 19:00

Kolegiata Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata, ul. Krzywoustego 12, STARGARD

"Voice from Heaven"

Sumi Jo

Krzysztof Meisinger

bezpłatne wejściówki

20 września, godz. 19:00

Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie

"From Russia with Love"

Alena Baeva

Sinfonia Varsovia

Mikhail Agrest

bilety: 75 - 100 zł

22 września, godz. 18:00

Pałac w PRZELEWICACH

Waldemar Malicki - Klasyka na wesoło

Koncert charytatywny, podczas którego będą zbierane środki na zakup fortepianu do Pałacu w Przelewicach