Od lat działa na rzecz "zarażania" najmłodszych mieszkańców naszego miasta miłością do książek. Małgorzata Narożna, właścicielka kluboksięgarni FiKa, otrzymała nagrodę za upowszechnianie czytelnictwa w plebiscycie Książka Roku 2018, organizowanym przez Polską Sekcję IBBY.

Małgorzata Narożna jest dyplomowaną księgarką i współtwórczynią kluboksięgarni FiKa w Szczecinie. Organizuje tam wiele angażujących inicjatyw dla najmłodszych, np. FiKa czyta, FiKa filozofuje, Klub Świerszczyka, FiKoPlastykon, a także spotkania z ludźmi kultury (m.in. z Aleksandrem Dobą czy Justyną Bednarek). Wspiera czytelnictwo w bibliotekach, nie tylko szczecińskich, ale i na terenie całego województwa.

Nie było to jej pierwsze zetknięcie z konkursem – księgarka otrzymała nominację już rok temu. Wygrana nadeszła jednak dopiero teraz.

- Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie, bo w naszym kraju, a nawet w samym mieście, jest mnóstwo ludzi, którzy dla książki robią wiele. Cieszy mnie, że ktoś mnie do tego konkursu zgłosił, nadal nie mam pojęcia, kto to zrobił – mówi laureatka. – Jury wybiera sześć ze wszystkich zgłoszonych aktywistek, a bycie najlepszą z tych sześciu jest dla mnie wielką radością. Nagroda powoduje też poczucie odpowiedzialności za czytelnictwo. Wiem, że moja praca jest ceniona nie tylko lokalnie, ale i w zakresie ogólnopolskim, i daje mi to motywację oraz dawkę energii do dalszego działania.

Wręczenie nagrody miało miejsce w środę, 12 grudnia, podczas uroczystej gali "Książka Roku 2018" w Warszawie.