Nieważne, czy maturę pisaliśmy w tym roku, kilkadziesiąt lat temu, a może to dopiero przed nami. W Szczecińskim Polonezie Maturzystów każdy chętny może wziąć udział. Wspólne bicie rekordu odbędzie się już 1 czerwca na Jasnych Błoniach.

 

Co prawda polonez ma przynosić szczęście na maturach, a te już za nami, jednak komu nie przyda się odrobina szczęścia w innych aspektach? Aby zaskarbić sobie trochę pomyślności, będzie można dołączyć do Poloneza Maturzystów, który już 1 czerwca o godz. 12:00 odbędzie się na Jasnych Błoniach.

– To jest już druga edycja. W tamtym roku zaczęliśmy szukać chcących coś zdziałać ludzi w Szczecinie i zadziało się, że się skrzyknęliśmy: my, młodzi ludzie, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej Krąg, jak i Stowarzyszenie Przyjaciół tego zespołu oraz Collegium Balticum – mówi Natalia Musiał, współorganizatorka Szczecińskiego Poloneza Maturzystów. – W zeszłym roku to wydarzenie było rekompensatą za brak studniówek. W tym roku zatańczymy, będziemy bić rekord Polski i celebrować Dzień Dziecka.

– A więc niech nie zmyli was słowo „maturzystów”, bo na Szczecińskiego Poloneza Maturzystów zapraszamy wszystkich. Weźcie ze sobą przyjaciół, rodzinę, namówcie sąsiadów, bo 1 czerwca w tym roku będzie naprawdę wyjątkowy! – zachęca Maksym Arłukowicz, współorganizator wydarzenia.

Niech taniec znany od pokoleń zatańczą szczecinianie z różnych pokoleń

Jasne Błonia 1 czerwca ugoszczą nie tylko Szczeciński Polonez Maturzystów, ale także imprezę Brzdąc skierowaną do najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Dorzućmy do tego jeszcze tych, którzy po prostu będą cieszyć się czerwcową pogodą i już mamy sporą grupę, którą organizatorzy serdecznie zapraszają do wspólnego tańca.

– Polonez to chyba najbardziej znany polski taniec narodowy. Od „Pana Tadeusza” aż po studniówki gdzieś tam towarzyszy nam właściwie przez cały czas, kojarząc się z licealnymi czasami – mówi Maksym Arłukowicz. – Ja nie miałem własnej studniówki, ale miałem Szczecińskiego Poloneza Maturzystów. Nasi rodzice i dziadkowie swojego poloneza odtańczyli dawno temu, a na Szczecińskim Polonezie Maturzystów mogli powspominać swoje młodzieńcze lata.

Tegoroczne wydarzenie rozpocznie się w południe od krótkiego przywitania gości specjalnych i szybkiego przypomnienia, jak odtańczyć poloneza, a potem już będzie można ruszyć alejkami w rytm na 3/4.

– Wydarzenie urozmaicą członkowie stowarzyszenia, którzy w tradycyjnych strojach przyjdą odtańczyć poloneza. To będzie taki smaczek. Będzie ładnie, kolorowo, dostojnie. Będą szli w pierwszych parach – zdradza Musiał. – Patronem honorowym wydarzenia został zarówno marszałek województwa, jak i prezydent miasta oraz Młodzieżowa Rada Miasta Szczecin. Do tego dochodzą Uniwersytet Szczeciński, Akademia Morska, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Wyższa Szkoła Bankowa oraz sporo patronów, którzy mają przygotowane upominki dla naszych uczestników.

– Polonez jest dla nas ważny – bo dla każdego to wydarzenie wnosi coś innego, bo każdy jest związany z tym tańcem, ze studniówką, czasami licealnymi w swój sposób, a obudzenie tych emocji i radość na twarzach tańczących, niezależnie od wieku – to coś wspaniałego – dodaje Arłukowicz.

Apetyt na pobicie rekordu Polski

Aby pobić obecny rekord, który należy do Wolina, potrzeba 1060 osób. Jak mówią organizatorzy, gdyby na wydarzenie przyszli wszyscy maturzyści z trzech większych szczecińskich szkół, bez problemu uzbierałaby się wymagana liczba tańczących.

– W 2021 roku tańczyło z nami prawie pół tysiąca osób, a tak naprawdę było to wydarzenie zrobione z dnia na dzień. Widok mojej tańczącej babci i jej przyjaciół, moich koleżanek i kolegów, maturzystów z różnych szkół, licealistów, uczniów podstawówki, ich rodziców, ale też przypadkowych przechodniów uświadomił nas, że czegoś takiego potrzeba w naszym mieście – wydarzenia, na którym każdy, niezależnie od wieku, może po prostu dobrze się bawić – przyznaje Arłukowicz.

– Wydaje mi się, że zainteresowanie jest duże. Widać, że nauczyciele wspierają inicjatywę, rówieśnicy już rezerwują sobie wolne południe 1 czerwca – dodaje Musiał.

Organizatorzy zachęcają do tego, by ubrać się w miarę elegancko, a maturzystów, by pojawili się w strojach studniówkowych, bo – jak podkreślają – Biuro Bicia Rekordów kładzie nacisk, żeby odzież była przyzwoita.

Szczeciński Polonez Maturzystów odbędzie się 1 czerwca o godz. 12 na Jasnych Błoniach. Wszyscy są zaproszeni i mile widziani, nie tylko ci, którzy w tym roku przystępowali do egzaminu dojrzałości.

Tak było w ubiegłym roku: