Zwiedzanie Filharmonii z przewodnikiem, dużo tańsze bilety do teatru i opery, zwiedzanie wystaw za 1 albo 2 zł. Takie atrakcje w najbliższy weekend czekają na seniorów w ramach ogólnopolskiej akcji „60+kultura”.

To już ósma edycja akcji, która ma zachęcić seniorów do wyjścia z domu i skorzystania z oferty kulturalnej dostępnej w ich miejscu zamieszkania. W sumie w najbliższy weekend (28-30 września 2018) w całej Polsce na osoby powyżej 60. roku życia czekają atrakcje w ponad 300 różnych miejscach. Do akcji włączyły się m.in. muzea, galerie, filharmonie, opery, teatry.

Ciekawych propozycji nie brakuje również w Szczecinie. Specjalne oferty i zniżki dla seniorów przygotowano w Zamku Książąt Pomorskich, Muzeum Techniki i Komunikacji, Filharmonii, Operze na Zamku oraz Teatrze Kana.

W Filharmonii

Filharmonia im. M. Karłowicza już w piątek, 28 września, zaprasza seniorów na zwiedzanie „lodowego pałacu” wraz z przewodnikiem. Podczas spaceru będzie można poznać historię i ciekawostki związane z nową siedzibą szczecińskich filharmoników oraz obejrzeć wystawy goszczące aktualnie w dwóch galeriach. Zaprezentowana zostanie także oferta kulturalna Filharmonii skierowana specjalnie do melomanów w starszym wieku, będzie można także nabyć bilety w cenach specjalnych na wybrane koncerty. Zbiórka w piątek o godz. 13:00. Udział jest bezpłatny.

W Muzeum Techniki i Komunikacji

Szczecińskie Muzeum Techniki i Komunikacji (ul. Niemierzyńska 18) w ramach akcji "60+kultura" oferuje tańsze bilety wstępu. Od piątku do niedzieli włącznie (28 - 30 września) osoby, które skończyły 60 lat, będą mogły zwiedzić wystawy za jedyne 2 zł.

W Zamku

Taniej także w Zamku Książąt Pomorskich. 29 i 30 września za bilet wstępu na prezentowane w gmachu wystawy seniorzy zapłacą tylko złotówkę. Aktualnie w Zamku Książąt Pomorskich dostępne jest m.in. ekspozycja pt. „Piękno poza czasem. Kolekcja Muzeum Narodowego w Kielcach na Zamku w Szczecinie”, na której prezentowane są arcydzieła „gigantów” polskiego malarstwa: Wyspiańskiego, Malczewskiego, Chełmońskiego, a także nowożytne portrety z polskich galerii rodowych, sztuka epoki stanisławowskiej, malarstwo doby romantyzmu, obrazy malarzy związanych ze szkołą monachijską, twórczość młodopolska i sztuka Art Deco, dzieła kolorystów, kapistów oraz przedstawicieli polskiej awangardy, twórczość Boznańskiej i Nowosielskiego, a także znakomite wyroby rzemiosła artystycznego: meble, zegary, porcelana, szkło, złotnictwo. To w Galeriach Gotyckiej i Wschodniej (wejście J). Z kolei w Galerii Fotoklubu Zamek (wejście A, hol skrzydła wschodniego) prezentowana jest wystawa fotografii „Wenecja inaczej”. Natomiast w Galerii Przedmiotu (wejście J) można oglądać wystawę „Drogi do niepodległości. „Odważmy się być wolnymi””, na której można zobaczyć unikatowe dokumenty, fotografie i obiekty, obrazujące działania od 1914 do końca stycznia 1919 r. na rzecz odzyskania niepodległości i budowy państwowości polskiej. Wśród ok. 150 cennych eksponatów prezentowane są m. in.: akt przekazania władzy Józefowi Piłsudskiemu przez Radę Regencyjną, tzw. Nota Wilsona jako odpowiedź na memoriały Ignacego Jana Paderewskiego, list Józefa Piłsudskiego z 12 XII 1918 r. wzywający do wspólnych działań na rzecz Polski, wystąpienia Rady Regencyjnej do Ojca św. Benedykta XV w sprawach polskich i do Niemców z żądaniem uwolnienia Piłsudskiego oraz dokument ukazujący Protest Brzeski.

W Operze na Zamku

Z kolei Opera na Zamku w Szczecinie przeznaczyła dla seniorów pulę 60 biletów w specjalnej cenie 25 zł na operę „Gauru” Laurenta Petitgirarda, której światowa prapremiera odbędzie się w teatrze dwa dni wcześniej. Sztuka w reżyserii wybitnego francuskiego reżysera Damiana Crudena, dyrektora artystycznego York Theatre Royal, opowiada o łatwości i granicach psychicznej manipulacji. Libretto zostało zainspirowane dramatycznymi wydarzeniami sprzed niemal dokładnie 30 lat. Więcej informacji o spektaklu tutaj. Jeden senior może kupić maksymalnie dwa bilety na to przedstawienie.

W Teatrze Kana

Natomiast Teatr Kana zaprasza seniorów na spektakle "Gęstość zaludnienia" (w sobotę, 29 września, o godz. 19:00) oraz "Projekt: Matka" (w niedzielę, 30 września, o godz. 17:00). Bilety na te przedstawiania osoby 60+ będą mogły nabyć w cenie 5 zł. „Gęstość zaludnienia” w reżyserii Krzysztofa Popiołka to sztuka, która opowiada o kondycji człowieka w świecie po katastrofie czarnobylskiej, negatywnej pamięci, traumie i próbie odpowiedzi na pytania o ludzkie cierpienie. Z kolei spektakl „Projekt: Matka” mocno i bezlitośnie rozprawia się z mitami na temat macierzyństwa.

Informacje o wszystkich zniżkach lub bezpłatnych wejściówkach są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: www.mkidn.gov.pl