W tym ogrodzie kwitnie już coraz więcej kwiatów, jest coraz bardziej kolorowo. Oranżeria jest dostępna dla odwiedzających. Pod szklanym dachem zgromadzono wiele ciekawych gatunków, takich jak: pistacje, kwitnące owoce cytryny i zimozielone dęby.

Perła przyrodnicza regionu

Ogród Dendrologiczny w Przelewicach jest jednym z najcenniejszych obiektów przyrodniczych w Polsce. Założony został w 1933 roku, ale pierwszy park przypałacowy powstał już w XIX wieku jako ogród angielski. Kolejni właściciele modyfikowali go według własnych potrzeb i gustu. Natomiast w latach 30. XX wieku ówczesny właściciel Conrad von Borsig przekształcił zieloną enklawę w kolekcję dendrologiczną, która obecnie jest objęta ochroną konserwatorską.

Na powierzchni 30 hektarów znajduje się bogata kolekcja drzew i krzewów ze strefy klimatu umiarkowanego. Najokazalszym drzewem jest wiąz szypułkowy z pniem o obwodzie 607 centymetrów i wysokości 31 metrów. Co ciekawe, przez łagodny klimat arboretum rośnie w nim wiele roślin wrażliwych na mrozy. Dużo z okazów występuje naturalnie głównie w Azji.

Sezon oficjalnie rozpoczęty

Ogród Dendrologiczny w Przelewicach oficjalnie rozpoczął sezon! Mieszkańcy Pomorza Zachodniego ponownie mogą podziwiać setki okazów roślin, które tworzą chronioną kolekcję dendrologiczną. Na terenie obiektu, oprócz kontaktu z naturą i relaksu w zakątkach ogrodu, organizowane są także spotkania kulturalne, imprezy masowe, wystawy, koncerty i zajęcia edukacyjne.

Sezon w Ogrodach Dendrologicznych w Przelewicach oficjalnie rozpoczął się w Niedzielę Palmową. Liczne atrakcje przygotowane przez pracowników, wystawców i rękodzielników pozwoliły odwiedzającym miło spędzić czas oraz zrelaksować się w zakątkach ogrodu. Mogli także zobaczyć, dotknąć i sfotografować mnóstwo różnych gatunków bezkręgowców, pająków, skorpionów, węży i innych egzotycznych stworzeń, a także podziwiać piękne motyle.

Zorganizowano także kiermasz świąteczny z lokalnymi wystawcami i rzemieślnikami. Dodatkowo pasjonaci natury mogli kupić rozmaite rośliny kwitnące. Nie brakowało także atrakcji dla najmłodszych, a finałem otwarcia sezonu był koncert Zespołu Orkiestry Dętej z gminy Woldegk.

Natura w połączeniu z kulturą

- Przelewicki Ogród to perła przyrodnicza Pomorza Zachodniego i jeden z najcenniejszych takich miejsc w Polsce. Chcemy, żeby Ogrody żyły także siłą organizacji pozarządowych z całego województwa, które krok po kroku będziemy angażować do projektów z zakresu ekologii, etnografii czy kultury obszarów wiejskich naszego regionu. Mamy nadzieję, że z tego miejsca dumna będzie społeczność lokalna ale i mieszkańcy regionu - mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz

Na terenie obiektu, oprócz kontaktu z naturą i relaksu w zakątkach ogrodu, organizowane są spotkania kulturalne, imprezy masowe, wystawy, koncerty, zajęcia edukacyjne. Istnieje także możliwość zorganizowania imprezy komercyjnej lub okolicznościowej. W odbudowanym XIX wiecznym pałacu mieszczą się sale konferencyjne, szkoleniowe, laboratoria i pokoje gościnne.

Progi folwarku otwarte przez cały tydzień

Ruszyły także zapisy na warsztaty pn. „Poznajemy życie pszczół” oraz wycieczkę z elementami gry terenowej „Wiosna z pawiem Stefanem”. Obie atrakcje przeznaczone są dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Przez cały kwiecień Ogrody Przelewice czynne są codziennie w godz. 9-18. Natomiast od 1 maja do 30 września obiekt będzie otwarty w godz. 9-19.