Dzięki technologii Virtual Reality widzowie mogą odbyć niezapomniany rejs po Atlantyku liniowcem MS „Piłsudski”, zanurzyć się w pełen magicznych przeżyć świat eleganckich wnętrz i opowieści o statku, który był dumą międzywojennej Polski albo przenieść się w trudny czas Powstania Warszawskiego i poczuć się uczestnikami tamtych wydarzeń. To wszystko w sferycznym namiocie Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”, który stanął na dachu „Przełomów”.

Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa" to stworzona przez Fundację Koncept Kultura oraz Biuro Programu "Niepodległa" przestrzeń, w której w niezwykły sposób można odkrywać historię Polski. Wszystko mieści się w sferycznej kopule o średnicy 8 m i wysokości 4 m, wyposażonej w 15 obrotowych foteli. Dzięki technologii Virtual Reality widzowie zabierani się w wirtualny świat wydarzeń sprzed lat.

foto: Danuta Matloch

Dwa seanse do wyboru

Do wyboru są dwa seanse: „MS Piłsudski – ukryta historia” oraz „Kartka z Powstania”. Ten pierwszy opowiada o wspaniałym transatlantyku, który był dumą międzywojennej Polski. Widzowie rozpoczynają wyprawę na dnie Morza Północnego, gdzie udają się z "misją badawczą" na wrak MS „Piłsudski”. Chwilę później przenoszą się w czasie o 100 lat w wygenerowany przez grafików świat 360°, w którym stają się uczestnikami wydarzeń z historii Polski. Są świadkami utraty niepodległości oraz jej odzyskania, spotykają bohaterów sprzed lat: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Thomasa Woodrowa Wilsona. Odbywają niezapomniany rejs na wiernie odtworzonym na podstawie archiwalnych dokumentów pokładzie „Piłsudskiego”, gdzie wita ich legendarny kapitan Mamert Stankiewicz i zaprasza do zwiedzania pięknych i eleganckich wnętrz transatlantyku, wypełnionych polską sztuką i designem. Są też świadkami wybuchu II wojny światowej i zatonięcia „Piłsudskiego”.

Z kolei „Kartka z Powstania” to pierwszy w Polsce film fabularny zrealizowany w technologii wirtualnej rzeczywistości (Cinematic VR). Obraz opowiada historię jednego z powstańców warszawskich, kapitana Władysława Sieroszewskiego „Sabały”, który wychodząc do Powstania w sierpniu 1944 roku, otrzymał od swojej córki małą kartkę z modlitwą. Wtedy jeszcze nie wiedział, że ta kartka wpłynie na jego dalsze losy. O Powstaniu Warszawskim zrealizowano już wiele filmów, jednak nikt wcześniej nie opowiedział o tym wydarzeniu z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości. Czy oglądając scenę walki partyzanckiej mamy ochotę schować się, czy też walczyć? Czy widząc zniszczoną wojną Warszawę czujemy smutek, czy złość? Dzięki temu, że VR potrafi oszukać ludzki mózg, co do odczuwania obecności w danym miejscu, widzowie są bliżsi odpowiedzi na te pytania.

foto: kadr z filmu "Kartka z Powstania"

Wstęp bezpłatny

Seanse w Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa”, który stanął na pl. Solidarności w Szczecinie zaplanowano w dniach 25 – 29 września 2019 w godz. 12:00-19:00. Pokazy przeznaczone są dla osób powyżej 12. roku życia. Wstęp jest bezpłatny. Aby mieć pewność, że nie zabraknie miejsc, organizatorzy zachęcają do dokonywania rezerwacji pod adresem: www.konceptkultura.pl

Uwaga! Seanse w technologii VR nie są zalecane dla dzieci poniżej 12. roku życia, osób cierpiących na epilepsję oraz kłopoty z błędnikiem!