Od lutego każdy radiowóz patrolu drogowego policji będzie wyposażony w terminal płatniczy. Za mandat będzie można zapłacić od razu na miejscu zdarzenia – kartą lub BLIKIEM.

To efekt nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Wprowadzono możliwość wyboru formy płatności. Kierowcy, ukarani np. za przekroczenie prędkości, tak jak dotychczas mogą przyjąć mandat kredytowany (regulowany później przelewem lub płatnością na poczcie) lub zapłacić bezgotówkowo na miejscu za pomocą karty płatniczej lub BLIKA. Płatności obsługiwane będą przez Centrum Elektronicznych Usług Płatniczych eService Sp. z o.o.

- Jak pokazuje badanie zatytułowane „Postawy Polaków wobec form płatności”, 55 proc. respondentów deklaruje, że chce mieć możliwość płacenia mandatów bezgotówkowo – mówi Renata Zielińska, Dyrektor Departamentu Sprzedaży i Relacji z Klientami eService. - Możliwość regulowania mandatów kartą płatniczą ma duże znaczenie także dla obcokrajowców, którzy zgodnie z obowiązującymi przepisami, do tej pory byli zobligowani uiścić opłatę w polskiej walucie, w miejscu wykroczenia.

Radiowozy są obecnie wyposażane w terminale POS w ramach ogólnopolskiego Programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej. To efekt współpracy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR).

- Celem Programu realizowanego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz KIR jest popularyzowanie płatności bezgotówkowych w urzędach administracji publicznej wszystkich szczebli, a także w Policji drogowej - mówi Piotr Wichowski, Dyrektor Linii biznesowej płatności kartowe w KIR. - Jako podmiot infrastruktury okołobankowej i zaufana strona trzecia, strategicznie traktujemy uczestnictwo w szeroko pojętych działaniach na rzecz promowania obrotu bezgotówkowego i digitalizacji procesów w gospodarce.

Pierwsze mandaty za pomocą karty opłacono w Opolu. Tam taka możliwość została pilotażowo wprowadzona od początku 2018 roku. Od lutego terminale mają być w każdym radiowozie patrolowym policji drogowej. Będzie ich łącznie 2 tysiące. Policjanci przechodzą właśnie szkolenia z ich obsługi.