Wielka radość w sztabie Koalicji Obywatelskiej i wielka radość w sztabie Prawa i Sprawiedliwości – co więcej, obie partie są przekonane, że to ich kandydaci w drugiej turze wyborów prezydenckich przekonają do siebie większość Polaków. W niedzielnym wyborczym wydaniu programu „Studio wSzczecinie.pl” gośćmi byli przedstawiciele największych komitetów wyborczych, specjaliści ds. marketingu politycznego, publicyści. Byliśmy także na miejscu w sztabach wyborczych, by zobaczyć jak politycy reagują na wiadomość o sondażowych wynikach.

„Przez okres prezydentury Andrzeja Dudy mamy szereg najważniejszych inwestycji”

Wiadomością, która z pewnością cieszy komentatorów życia politycznego jest wysoka frekwencja. W całej Polsce wyniosła ona blisko 65%. W naszym reginie frekwencja przekroczyła 60%, dla porównania w roku 2015 wynosiła zaledwie 44%. Województwo zachodniopomorskie to jedno z czterech województw, w którym wygrał Rafał Trzaskowski.

– Wyborcy pokazali, że chcą zmiany i to nadzieja, że jesteśmy w stanie wygrać wybory. Przed nami dwa tygodnie ciężkiej pracy i działania na rzecz zwycięstwa Rafała Trzaskowskiego – mówił poseł Koalicji Obywatelskiej Arkadiusz Marchewka.

Również wojewoda zachodniopomorski był zadowolony z rezultatu osiągniętego przez prezydenta Andrzeja Dudę: – Prezydent zna Pomorze Zachodnie, odwiedził każdy powiat, był bardzo aktywnym prezydentem. Przez okres prezydentury Andrzeja Dudy mamy szereg najważniejszych inwestycji. Wcześniej byliśmy regionem zapomnianym. Nasi poprzednicy mimo wielkiego poparcia tutaj, tak naprawdę nie wiele robili dla rozwoju tej części Polski – mówił Tomasz Hinc, wymieniając takie inwestycje jak tunel w Świnoujściu czy inwestycję Polimery Police.

PO i PiS z nadzieją na zwycięstwo. Konfederacja na fali wznoszącej, PSL i Lewica w kryzysie

Emocji nie brakowało podczas wieczoru wyborczego portalu wSzczecinie.pl. Zaprosiliśmy przedstawicieli największych komitetów wyborczych, którzy na gorąco komentowali sytuację polityczną w Polsce.

– Jest to wielka wygrana obywateli, bo zwiększa się frekwencja, jesteśmy państwem coraz bardziej demokratycznym i wyborczym, to jest znakomite – mówiła Małgorzata Jacyna-Witt. – Fantastyczny sukces Andrzeja Dudy, zwiększyła się liczba głosów o kilka milionów. To wspaniały początek, by wygrać następną turę wyborów. Niesamowita radość i idziemy na zwycięstwo.

Zadowolony z wyniku Rafała Trzaskowskiego był marszałek województwa Olgierd Geblewicz. W naszym regionie kandydat Koalicji Obywatelskiej pokonał kandydata Prawa i Sprawiedliwości.

– Naszym celem było przekroczenie ok. 30%. To była krótka kampania, gigantyczna praca i gigantyczne pozytywne emocje ludzi w stronę Rafała Trzaskowskiego. To, że mieliśmy do czynienia z wielkim „zwycięstwem frekwencji” jest wynikiem tego, że sprzeciw wobec PiS i prezydenta Andrzeja Dudy jest ogromny – mówił Olgierd Geblewicz.

Kandydat Lewicy Robert Biedroń zdobył nieco ponad 2% poparcia.

– To był kandydat, którego poparliśmy i będziemy popierać. Polaryzacja była ogromna i wiedzieliśmy, że wyborcy Lewicy są przeciwko PiS-owi i mówili nam, że trzeba wesprzeć najsilniejszego kandydata opozycji – mówił Dariusz Wieczorek.

Zdruzgotany wynikiem wyborczym był Władysław Kosiniak-Kamysz. Mobilizacja Ludowców była ogromna, a rezultat to zaledwie 2,5%.

– Są to specyficzne wybory, od 15 lat nie przekroczyliśmy progu dwóch procent. Narrację naszego kandydata kilku kandydatów podchwyciło w czasie wyborów i widać tego efekty – mówił Olgierd Kustosz.

Zadowolenia nie ukrywał Jakub Kozieł z Konfederacji: – W sztabie wielka radość, entuzjazm i wiara, że będzie coraz więcej głosów. Polacy potrzebują ideowej prawicy, która wyznaje wartości narodowe, ale i dba o gospodarkę i przedsiębiorców. Krzysztof Bosak cały czas podkreślał swoje wartości, był w tym wyrazisty. To nie jest polityk jak Korwin-Mikke, który zaskakuje nawet swoich sympatyków tym, co powie.

Zaproszenia na Wieczór wyborczy portalu wSzczecinie.pl nie przyjął Komitet Wyborczy Szymona Hołowni. Poparcie kandydata niezależnego wyniosło niecałe 14%.

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca.