Na jego czele stanęła Beata Bugajska, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych, od początku stycznia pełniąca również rolę pełnomocnika Prezydenta Miasta ds. Równości. Zespół realizować ma cele nakreślone w ogłoszonym w ubiegłym roku w stanowisku prezydenta „Szczecin – miasto wolne od dyskryminacji”.

Najważniejsze założenia wspomnianego dokumentu to:

1. Sprzeciw wobec jakiejkolwiek formy dyskryminacji.

2. Sprzeciw dla wykorzystywania tematu dyskryminacji dla realizacji celów politycznych i budowania podziałów wśród mieszkańców.

3. Aktywne wsparcie dla idei tolerancji, równości i szacunku dla drugiego człowieka, we wszystkich obszarach życia społecznego.

4. Prowadzenie działań edukacyjnych, poruszających problem dyskryminacji i mowy nienawiści w życiu publicznym.

5. Zapewnienie realnego wsparcia dla osób doświadczających dyskryminacji.

6. Podejście do tematu dyskryminacji w sposób odpowiedzialny, ze świadomością konieczności długofalowych działań i rozwiązań.

7. Stworzenie programu przeciwdziałania dyskryminacji i jej skutkom.

Hasła w realne działanie ma przekuć powołany właśnie zespół strategiczny. Poza Betą Bugajską, znaleźli się w nim: Aleksandra Piasecka – Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. współpracy międzynarodowej Gminy Miasto Szczecin; Zofia Mirkiewicz – kierownik Ośrodka Wsparcia dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych; Klaudia Tarczyńska – Główny specjalista w Wydziale Organizacyjnym UM; Michał Kaczmarczyk – Zastępca Dyrektora Biura Prezydenta Miasta.

– Dziękując prezydentowi za zaufanie, zdaję sobie sprawę, że przede mną trudne i odpowiedzialne zadanie – mówi Beata Bugajska, przewodnicząca zespołu. – Mam nadzieję, że we współpracy z mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi i instytucjami zajmującymi się tematyką równości będziemy w stanie stworzyć spójny i dobrze działający system wsparcia – dodaje.

Na początku zespół zajmie się przygotowaniem harmonogramu działań w poszczególnych obszarach oraz zabezpieczeniem środków finansowych na ich realizację. Równolegle pełnomocnik będzie koordynowała działania wewnątrz urzędu i jednostkach podległych, które będą w bezpośredni lub pośredni sposób dotykały problematyki równości oraz dyskryminacji. Później przyjdzie czas na dokładniejsze plany i ich wdrażanie.

Jeszcze w tym roku organizacje pozarządowe zajmujące się problematyką dyskryminacji będą mogły aplikować o dofinansowanie swoich działań w ramach projektu.