Muzyka, obraz, światło, architektura, design i nowoczesne technologie przez pięć najbliższych dni będą gościć w Filharmonii w Szczecinie. Wszystko w ramach trzeciej edycji MUSIC.DESIGN.FORM Festival. W programie poza koncertami znalazły się warsztaty, wystawy, dźwiękowe instalacje, muzyczne spacery i pokazy iluminacji.


Soundscapes

Jak podkreślają organizatorzy, MUSIC.DESIGN.FORM Festival łączy nowoczesność i innowacyjność z klasyką.

– Festiwal odpowiada na współczesne trendy i oczekiwania odbiorców. Hybrydowe rozwiązania koncertowe, wykorzystanie nowoczesnych technologii, czy przewidziane w tegorocznej edycji streamingi, pozwolą na udział w koncertach nie tylko osobiście, ale i online – mówi Katarzyna Plater-Zyberk, rzecznik prasowy Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie. – Trzecia edycja MUSIC.DESIGN.FORM Festival to dźwiękowe pejzaże – soundscapes. Do tematu, rozpatrywanego dziś szeroko w kontekście akustycznym, środowiskowym czy architektonicznym, podejdziemy od strony muzycznej, ale i w wymiarze pozamuzycznym – zapowiada.

W Filharmonii i online

Festiwal rozpocznie się już w środę, 23 września, a zakończy w niedzielę, 27 września. W tym czasie odbędą się trzy koncerty, które przeniosą uczestników do świata dźwięków inspirowanych przyrodą bądź przywodzących na myśl wędrówkę przez dżunglę, górskie szlaki albo bezkresny ocean.

W czwartek, 24 września, o godzinie 21:00 w białym holu Filharmonii zaplanowano dedykowany festiwalowi taneczny DJ-ski live set Agnieszki Obszańskiej i Łukasza Dziedzica. Wydarzeniu będzie towarzyszył pokaz efektownych wizualizacji.

Dzień później o godz. 19 :00 Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie pod dyrekcją Christian Schumann i z towarzyszeniem pianistki Zuzanny Całki zaprezentuje barwną i obrazową muzykę Ludovico Einaudiego.

Z kolei w sobotę, 26 września, o godz. 20:00 w Filharmonii przedpremierowo zabrzmi najnowszy projekt muzyczny Hani Rani i Dobrawy Czocher, którego premiera w postaci płyty planowana jest na początek 2021 roku. Fortepian i wiolonczela, uzupełnione miękkim brzmieniem syntezatorów oraz efektownymi wizualizacjami przeniosą widzów do świata najczulszych, inspirowanych naturą, dźwięków.

Wisienką na torcie ma być niedzielny (27 września o 19:00) koncert zespołu Echo Collective. – Artyści przedstawią niesamowity projekt: kwartet smyczkowy Jóhanna Jóhannssona, „12 rozmów z Thilo Heinzmannem”. Spokój i precyzja twórczości i wykonań Echo Collective sprawiają, że przemyślana prostota utworów jest przekonująca, a malowane nią pejzaże, choć minimalistyczne, są wyraziste i przekonujące – zachęca Plater-Zyberk.

Trzy pierwsze koncerty odbędą się w salach Filharmonii z udziałem publiczności, ale będą również transmitowane online na livefilharmonia.szczecin.pl. Finałowy występ przygotowano jako transmisję online przygotowaną specjalnie z myślą o MUSIC.DESIGN.FORM Festival.

MDF wychodzi w miasto

Jak co roku artyści i uczestnicy festiwalu MDF będą odkrywać również dźwięki miasta. Tym razem będzie można ich poszukać podczas muzycznego spaceru z przewodnikiem miejskim Przemkiem Głową. Wycieczka odbędzie się w sobotę, 26 września, o godzinie 16:00. Zbiórkę zaplanowano w nowej Miejskiej Strefie Harmonii - Syrenich Stawach, gdzie godzinę wcześniej, o 15:00, swój finał będą miały dwudniowe warsztaty dla młodzieży „Dźwięki pod głos”. Podczas plenerowego koncertu wykonane zostaną kompozycje tworzone podczas trwania festiwalu MDF.

Wystawy i warsztaty

Bezpośrednio pod geometrycznym dachem z charakterystycznymi świetlikami, czyli w galerii Poziom 4. zaprezentowana zostanie wystawa prac artysty wizualnego i fotografa – Witka Orskiego. – Dla przewodzących festiwalowi pejzaży będzie ona kontrapunktem i uruchomi naszą wyobraźnię monokolorystycznymi pracami – dodaje rzeczniczka Filharmonii. Wernisaż odbędzie się pierwszego dnia festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM – w środę, 23 września, o godzinie 19:00.

Organizatorzy nie zapomnieli również o dzieciach. W niedzielę, 27 września, o godzinie 10:00 i 12:00 zaplanowano warsztaty dla młodych melomanów pt. „Którędy do dźwięku?”. Ich uczestnicy będą odkrywać muzykę pośród przedmiotów, które, wydawać by się mogło, nie grają, a następnie wspólnie stworzą dźwiękową mapę pomagającą odnaleźć dźwięki.

W programie festiwalu znalazła się również dźwiękowa instalacja, którą tym razem będzie można obejrzeć online. Projekt Piotra Matoska „Kurki. Lipsync for Identity” porusza zagrożenia cywilizacyjne i klimatyczne, które są udziałem człowieka, analizując w tym kontekście konstrukt, jakim jest podział na naturę i kulturę.

Pokazy iluminacji budynku

Na czas festiwalu sam budynek Filharmonii również stanie się obiektem artystycznym zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Każdego dnia trwania festiwalu na elewacji Filharmonii będą odbywały się specjalne, towarzyszące Festiwalowi MDF 2020, pokazy iluminacji. Za ich przygotowanie odpowiada szczecińskie Pushka Studio. Pokazy będą rozpoczynały się o godz. 20:00, a zakończą o północy.

Szczegółowy program MUISC.DESIGN.FORM Festival dostępny jest na stronie https://mdf.filharmonia.szczecin.pl/.