W rejonie wiaduktu nad ul. Ku Słońcu zaplanowano nowy przystanek kolejowy – Szczecin Cmentarz Centralny. Zadaniem miasta jest przebudowa najbliższego otoczenia, aby w przyszłości ułatwić pasażerom przesiadkę na pociągi Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Właśnie ogłoszono przetarg na wykonawcę prac budowlanych.

 

W ramach miejskiej części projektu SKM-ki, planowana jest przebudowa okolic skrzyżowania ulic Sikorskiego i Ku Słońcu. Powstanie tam m.in. zjazd z jezdni ulicy Sikorskiego i jezdnia manewrowa. Zbudowane zostaną nowe chodniki i oświetlenie uliczne. Pojawią się elementy małej architektury: pylon informacyjny, stojak rowerowy, kosze na odpadki, tablice SIP, ławki.

Firmy zainteresowane przetargiem mają czas na złożenie ofert do 15 listopada. Realizacja zamówienia powinna zająć nie więcej niż pół roku od daty podpisania umowy.

Na razie gotowy jest jeden węzeł

Szczecin zobowiązał się do budowy 26 takich węzłów przesiadkowych. Na razie gotowa jest infrastruktura przy stacji Szczecin Podjuchy, a wkrótce zostanie oddany węzeł Szczecin Łękno. Na rozstrzygnięcie czekają przetargi dotyczące otoczenia przystanków: Pomorzany, Zdunowo i Niemierzyn (na razie otwarto koperty z ofertami). Trwają powtórzone postępowania obejmujące infrastrukturę przy przystankach Stołczyn Północny i Skolwin Północny (za pierwszym razem nie było chętnych).

Budowa węzłów jest opóźniona, ale miasto tłumaczy, że przez poślizg na budowie części kolejowej, przetargi na kolejne węzły też były przesuwane.

Projekt SKM-ki zagrożony

Zagrożeniem dla całego projektu SKM-ki są bowiem problemy przy przebudowie torowisk i stacji kolejowych. Tutaj wykonawcą, na zlecenie PKP PLK, jest firma Trakcja S.A. Prace są jednak mocno opóźnione. Głównie ze względu na problemy finansowe spółki i stopień skomplikowania kwestii technicznych. Inwestycję trzeba rozliczyć do końca 2023 r., aby nie było zagrożenia utraty dofinansowania unijnego w wysokości 512 mln zł.