Do końca tygodnia Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do wspólnego spędzenia czasu i porozmawiania o „Rzeczach i ludziach”. Znajdą coś dla siebie zarówno dzieci, jak i dorośli.

Tych, którzy nie mają jeszcze planów na dzisiejsze popołudnie, 23 września, organizatorzy zapraszają do filii nr 7 MBP, gdzie o godz. 17 na najmłodszych uczestników ze szkół podstawowych czekają warsztaty wokół książki „Wszystko widzą jako sztukę”. Podczas zajęć będzie mowa o sztuce współczesnej, niezwykłych pomysłach i nieoczywistych dziełach.

– Wspólnie wykonamy kilka artystycznych interwencji. Między innymi zakodujemy się używając sposobu Ryszarda Winiarskiego, oznaczymy przestrzeń niebieską kreską Edwarda Krasińskiego, poprotestujemy jak Monika Drożyńska a na koniec pokolorujemy okolicę jak Katarzyna Przezwańska. Przygotujcie się na artystyczną sztafetę! – zapowiadają organizatorzy.

Warsztaty poprowadzi Ewa Solarz, historyczka sztuki, znawczyni i popularyzatorka dizajnu.

Z kolei dorosłym – również o godz. 17 – organizatorzy proponują panel o designie książki, w którym udział wezmą Lex Drewiński – artysta, którego prace charakteryzują się niepowtarzalną, syntetyczną formą znaku graficznego – oraz Przemek Dębowski – grafik, wydawca, którego plakaty wyróżniają skrajna asceza estetyczna i użycie słowa jako nośnika idei.

O godzinie 19 do wspólnej dyskusji zapraszają Małgorzata Czyńska i Ewa Solarz, które poruszą tematykę designu rzeczy.

Oba spotkania odbędą się w formule hybrydowej: stacjonarnie w filii nr 7 MBP oraz w formie transmisji live na Facebooku biblioteki.

Coś dla młodzieży i dorosłych

W piątek, 24 września, młodzież znajdzie coś dla siebie. O godz. 17 w filii nr 7 MBP rozpoczną się warsztaty „Slow fashion”, podczas których stare ubrania czy zasłony posłużą jako materiał na nowe torby. Zajęcia poprowadzi Maria Stafyniak, artystka wizualna i artedukatorka.

Również o godz. 17 zaproszeni są dorośli, by dołączyć do panelu dotyczącego nadmiaru śmieci i propagowaniu kultury konsumpcji we współczesnym świecie, w którym udział wezmą Stanisław Łubieński i Urszula Zajączkowska. Łubieński jest wyznawcą poglądu, że w erze katastrofy klimatycznej każdy, kto poważnie zainteresowany jest przyrodą, nieuchronnie musi interesować się też śmieciami. Zajączkowska jest współtwórczynią książki „Każdemu jego śmietnik. Szkice o śmieciach i śmietnikach” (Wydawnictwo Czarne. 2019). Esej jej autorstwa nosi tytuł „Audiokrajobrazy, zmazy”. Opisuje w nim, jak postanowiła wsłuchać się w dźwięki, które zazwyczaj są przez nią odrzucane, w „ścinki, skrawki odgłosów, resztki szelestów, odpady brzmień”.

A już o godz. 19 na zainteresowanych czeka panel poświęcony nadmiarowi i marnowaniu jedzenia, podczas którego wypowie się Katarzyna Wągrowska, propagatorka życia zero waste i blogerka. Prowadzi wykłady, warsztaty, spotkania online, kursy internetowe i media społecznościowe poświęcone tematowi ograniczania ilości odpadów, świadomej konsumpcji i ekonomii współdzielenia.

Oba spotkania odbędą się w formule hybrydowej: stacjonarnie w filii nr 7 MBP oraz w formie transmisji live na Facebooku biblioteki.

Zakończenie festiwalu w doborowym towarzystwie

W sobotę, 25 września, organizatorzy zapraszają na ostatni tematyczny blok festiwalowy poświęcony rzeczom codziennym, prywatnym i rodzinnym. W ciągu tego dnia w czterech wydarzeniach weźmie udział siedmioro gości. Spotkania startują w południe, kiedy to rozpocznie się panel o przedmiotach codziennych, o których opowiedzą Agata Pankiewicz, architektka wnętrz, fotografka, nauczycielka akademicka, i Marcin Przybyłko, lekarz medycyny, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, fotograf, grafik.

Panelowi towarzyszyć będzie wystawa smart obiektów opisanych w książce „Smart obiekt. Mimowolne perwersje rzeczy”. Książka „Smart Obiekt. Mimowolne perwersje rzeczy” (2017) to fotoesej Pankiewicz i Przybyłki, opatrzony szeregiem tekstów, które powstały na potrzeby publikacji.

O godz. 14 organizatorzy zapraszają na panel o rzeczach w powojennej Polsce, w którym udział wezmą kulturoznawczyni Agata Zborowska i grafik Marcin Wicha. O godz. 16 rozpocznie się spotkanie wokół książki „Dno oka. Eseje o fotografii” z Wojciechem Nowickim, pisarzem, dziennikarzem, fotografem i kuratorem wystaw fotograficznych w Polsce i zagranicą.

Ostatnie spotkanie w ramach festiwalu odbędzie się o godz. 18. Olga Drenda i Roch Sulima dyskutować będą o antropologii codzienności. Inspiracją dla „Duchologii” – strony internetowej stworzonej przez Drendę i poświęconej widmom epoki transformacji – były jej badania terenowe prowadzone około 2004 roku. Tematem jej seminarium była antropologia pamięci, a zadanie dotyczyło pamięci dzieciństwa wśród osób urodzonych w pierwszej połowie lat 80. XX wieku. Badaczkę interesował sposób, w jaki dziecko przyjmuje bodźce ze świata, co zapamiętuje, jak porządkuje otrzymywane informacje. Był to milowy krok w kierunku tak zwanej antropologii codzienności, po raz pierwszy dogłębnie opisanej w Polsce w roku 2000 przez antropologa prof. Rocha Sulimę w książce „Antropologia codzienności”. Tom Sulimy stanowi podsumowanie badań, jakie autor prowadził nad różnymi aspektami kultury polskiej.

Spotkania odbędą się w filii nr 7 MBP. Na wszystkie wydarzenia festiwalowe obowiązują bezpłatne wejściówki.