Od soboty (27 czerwca) nie dojedziemy już tramwajem na Prawobrzeże. Budowlańcy rozpoczynają kolejny etap przebudowy węzła Wyszyńskiego, w związku z czym do odwołania wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku Brama portowa – Turkusowa. Duże zmiany czekają również kierowców!

Zmiany w organizacji ruchu

Przejazd przez skrzyżowanie na ul. Wyszyńskiego zostanie zachowany, ale w tym etapie przewidziane jest całkowite zajęcie jezdni ulicy Wyszyńskiego w stronę Bramy Portowej oraz w podetapach - odcinkowo zewnętrznego pasa ulicy Wyszyńskiego. Ruch będzie odbywał się dwukierunkowo jezdnią ulicy Wyszyńskiego w stronę Mostu Długiego.

Dla pojazdów jadących z Prawobrzeża prawy pas na Moście Długim będzie dawać możliwość tylko dla relacji skrętu w prawo, natomiast lewym pasem ruch będzie odbywać się na wprost. Dodatkowo ul. Mała Odrzańska (tzw. Ucho Sternickiego) zostanie wyłączona z ruchu. Na wysokości ul. Sołtysiej pojazdy jadące z Bramy Portowej kierowane będą za pomocą zapory na południową jezdnię ul. Wyszyńskiego.

Zaplanowane objazdy: dla pojazdów jadących z Bramy Portowej zaleca się objazd przez Trasę Zamkową. Objazd dla pojazdów nadjeżdżających z al. Niepodległości został wyznaczony przez ul. Nową. Pojazdy jadące z ul. Dworcowej kierowane będą na zalecany objazd przez Trasę Zamkową.

Zawieszone linie i zmiany w komunikacji miejskiej

Od soboty, 27 czerwca (dla linii nocnych od nocy z 27 na 28 czerwca), do odwołania wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku Brama Portowa – Turkusowa oraz wprowadzone zostaną zmiany w kursowaniu linii autobusowych, których trasa przebiega przez ul. Wyszyńskiego.

1. Kursowanie linii 2 zostanie zawieszone.

2. Tramwaje linii 7 kursować będą na zmienionej trasie Krzekowo – Brama Portowa – Potulicka według specjalnego rozkładu jazdy, bez zmiany częstotliwości kursowania.

3. Tramwaje linii 8 kursować będą na zmienionej trasie Gumieńce – Brama Portowa – Dworzec Niebuszewo według specjalnego rozkładu jazdy, bez zmiany częstotliwości kursowania.

4. Tramwaje linii 10 będą kursować według specjalnego letniego rozkładu jazdy.

5. Uruchomiona zostanie zastępcza linia autobusowa 807, kursująca na trasie Turkusowa – Walecznych – rondo Ułanów Podolskich – Leszczynowa – Eskadrowa – most Pionierów Miasta Szczecina – Gdańska – Energetyków – Wyszyńskiego – Brama Portowa.

Kursy wykonywane będą z częstotliwością:

· w dni powszednie: do godz. 6:00 co 7–8 minut, do godz. 20:00 co 6 minut, po godz. 20:00 co 10 minut,

· w soboty do godz. 9:00 i po godz. 18:00 co 10 minut, w pozostałym okresie co 6 minut,

· w niedziele i święta (tymczasowo obowiązuje rozkład na Nowy Rok, Wielkanoc i Boże Narodzenie) do godz. 11:00 i po godz. 18:00 co 12 minut, w pozostałym okresie co 10 minut.

6. W związku ze zmianą organizacji ruchu i skierowaniem całości ruchu przez południową jezdnię ul. Wyszyńskiego, zawieszeniu ulegną dotychczasowe przystanki „Wyszyńskiego” dla linii autobusowych kursujących przez ul. Wyszyńskiego w kierunku Bramy Portowej, tj. 52, 76, A, B, C, G, H, 522, 531 i 532 (nr 10916, 10917, 10918). W zamian uruchomiony zostanie przystanek tymczasowy (nr 10919), zlokalizowany na wysokości skrzyżowania z ul. Mściwoja, na dotychczasowym peronie dla linii tramwajowych w kierunku Turkusowej.

7. Autobusy linii 75, 521, 527 i 528 wycofane zostaną z ul. Wyszyńskiego i skierowane przez ul. Nową i Dworcową. Wyłączone z użytkowania dla tych linii zostaną przystanki „Dworcowa” (tylko linia 75) oraz „Wyszyńskiego”. W zamian uruchomiony zostanie przystanek „Plac Tobrucki” wspólny z linią 3. Na węźle „Brama Portowa” autobusy będą się zatrzymywać na przystankach wspólnych z liniami 61 i 87 (w obu kierunkach). Linie kursować będą według normalnych rozkładów jazdy.

Co zostanie zrobione?

W tym etapie zaplanowano demontaż trakcji oraz torowiska Wyszyńskiego i Mała Odrzańska. Przebudowana zostanie kanalizacja deszczowa i odwodnienia zwrotnic. Prace będą prowadzone przy korycie torowiska, podbudowie, torach, rozjazdach, nawierzchni na przejeździe przez torowisko i przez Małą Odrzańską.

Wykonawcą prac jest firma ZUE S.A. Przebudowa węzła komunikacyjnego przed Mostem Długim połączona jest w jedno zadanie z przebudową pl. Szarych Szeregów. Roboty przy węźle Wyszyńskiego powinny zakończyć się jesienią tego roku.