W środowe południe przed Dworzec Główny w Szczecinie zabytkowym autem podjechał Stanisław Moniuszko. Kupił w kasie bilet, udał się na peron, porozmawiał krótko ze współpasażerami i wsiadł do pociągu z własną podobizną.
W rolę słynnego polskiego kompozytora wcielił się Adam Dzieciniak, aktor Teatru Polskiego. A specjalny pociąg z podobizną Moniuszki przygotowały Przewozy Regionalne. Wszystko z okazji przypadającej 5 maja 200. rocznicy urodzin kompozytora.
- Chcemy tę rocznicę wykorzystać, aby przypomnieć sylwetkę Stanisława Moniuszki i jego wspaniałe utwory. W związku z tym w całym regionie zostało zorganizowanych około 40 przedsięwzięć artystycznych pod naszymi auspicjami. Dziś oddajemy do użytku pociąg, który będzie jeździł po naszym regionie, by sławić wielkiego polskiego twórcę – mówił Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.
Kompozycje Moniuszki do posłuchania w pociągu
Pociąg to świetnie znany zachodniopomorskim pasażerom Impuls z fabryki w Newagu. Będzie odsługiwał regularne połączenia na trasach województwa zachodniopomorskiego. W środku pasażerowie znajdą informacje na temat słynnego kompozytora i będą mogli posłuchać jego muzyki. - Jesteśmy zaszczyceni, że w przeddzień rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki zostaje nazwany jego imieniem. Oprócz realizowania podstawowych potrzeb transportowych, będzie on również spełniał funkcje edukacyjne - podkreślała Anna Lenarczyk, członek zarządu spółki Przewozy Regionalne.
Zainteresować osoby nie chodzące do opery
Koordynatorem obchodów roku moniuszkowskiego w województwie zachodniopomorskim jest Opera na Zamku. Jej dyrektor, Jacek Jekiel, za cel stawia sobie przypomnienie wszystkim szczecinianom sylwetki kompozytora.
- Wydaje mi się, że wiele pokoleń naszych rodaków zrobiło mu krzywdę zapominając o tym, jak wielkim, wybitnym i absolutnie unikatowym był kompozytorem. Dzisiejsze wydarzenie jest po to, żeby nie tylko zainteresować tych, którzy chodzą na jego opery czy koncerty, ale przede wszystkim tych, którzy wcześniej tego nie robili. Słuchajcie Stanisława Moniuszki, bo naprawdę warto – podkreślał dyrektor Jekiel.
Moniuszko często jeździł pociągami
Częścią uroczystości na Dworcu Głównym był występ chóru Opery na Zamku, który wykonał Mazura ze „Strasznego Dworu”. Wcześniej dzieci z Choszczna zaśpiewały „Prząśniczkę”. W wydarzeniu wzięła udział Adrianna Janowska-Moniuszko, potomkini kompozytora.
- Dostałam różę, ale oddaję zasługę swojemu przodkowi, Stanisławowi Moniuszce. To on pisał te znane pieśni. Są dla nas ważne i cenne. Cenne jest, aby znać przodków, ziemię, skąd się pochodzi. Cieszy nas, że pociąg ma jego imię. Stanisław Moniuszko także w swoich czasach często jeździł pociągami, podróżował, żeby uczyć się w różnych miejsc, ale jednak zawsze wracał do domu, do Polski. Jeśli nie ciałem, to sercem był w Polsce – mówiła.
Pociąg im. Stanisława Moniuszki to już trzeci wyjątkowy skład przygotowany przez Przewozy Regionalne. Pasażerowie mogą jeździć po województwie zachodniopomorskim również „Złotym Pociągiem” i „Dumą Pomorzą”, nawiązującą do piłkarskiej Pogoni.
Komentarze
5