Przepiękne sale, wyczekana trasa koncertowa oraz niesamowity zaszczyt i wyróżnienie. Baltic Neopolis Orchestra wyrusza w pierwszą taką trasę po pandemicznej przerwie. Już od soboty będzie koncertować w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Tuż po koncertach otwierających letni Music West Fest – VIII Baltic Neopolis Festival szczecińska orkiestra wybiera się w pierwszą po długiej przerwie tak odległą trasę koncertową.

– Japonia to wciąż dla polskiej orkiestry ogromne wyróżnienie, ze Szczecina jeszcze żadnej nigdy tam nie było – mówi Emilia Goch Salvador, dyrektor Baltic Neopolis Orchestra. – Wydaje mi się, że to dla Szczecina wielkie wydarzenie, że orkiestra właśnie stąd jedzie aż do Japonii. Ta trasa jest bardzo wyczekana, długo się do niej przygotowywaliśmy. Miała się odbyć już jakiś czas temu, jednak musiała zostać przesunięta. Ale nie chcieliśmy już dłużej czekać.

Baltic Neopolis Orchestra w Kraju Kwitnącej Wiśni zagra trzy koncerty. Pierwszy, już 18 czerwca, odbędzie się w ramach Festiwalu Polski 2022 w Shibuya Stream Hall. Szczecińscy muzycy zaprezentują się w kwartecie: Marta Łucjan (skrzypce), Agnieszka Sawicka (skrzypce), Emilia Goch Salvador (altówka), Cecylia Stanecka (wiolonczela). Wraz z nimi zagra na fortepianie Haruna Koide.

– Cieszymy się z tego nowego, muzycznego kontaktu – podkreśla Goch Salvador.

W programie koncertu znalazły się kwartet smyczkowy d-moll Stanisława Moniuszki oraz koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina.

Koncert będzie można obejrzeć również w Polsce dzięki streamowi.

Dwa pozostałe występy – 23 czerwca w Kissei Bunka Hall i 26 czerwca w Kawaguchiko Stellar Theater – zapowiadają się jako prawdziwa muzyczna uczta.

– Zagramy z wielką japońską gwiazdą, pianistką Ingrid Fujiko Hemming. Będzie też Vasko Vassilev, nasz szef artystyczny z Londynu, który będzie grał solo, ale i poprowadzi orkiestrę zza pulpitu – mówi Goch Salvador. W programie pojawią się „Cztery pory roku” Vivaldiego, koncert fortepianowy e-mol Chopina oraz koncert fortepianowy C-dur Mozarta. – Zagramy w pięknych salach, z których Azja słynie. Znakomita akustyka, wiele miejsc na widowni, które mamy nadzieję zapełnić.

 

Baltic Neopolis Orchestra jedzie do Japonii na zaproszenie Agencji artystycznej Tempo Priomo w Japonii oraz Instytutu Polskiego w Tokio, który wraz z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie jest partnerem trasy.