Kultowe bajki takie jak „Miś Uszatek”, „Sąsiedzi” czy „Król Lew” były tworzone techniką animacji poklatkowej. Na czym ona polega i jak ją wykorzystać do stworzenia filmu? Tego dowiedzą się młodzi uczestnicy warsztatów filmowych, które odbędą się 31 lipca w Kinie Pionier, w ramach projektu Słynna Aleja.

 

Animacja poklatkowa pozwala na stworzenie filmu na podstawie szeregu pojedynczych zdjęć, które po połączeniu dają wrażenie ruchomego obrazu. Sfilmowanie całego procesu jest bardzo pracochłonne i długotrwałe, dlatego twórca takiej animacji musi wykazać się cierpliwością i spokojem. Przed każdym ujęciem delikatnie zmienia kształt lub położenie obiektu, ale efekt końcowy wart jest zachodu!

– Dzięki animacji poklatkowej możemy podziwiać wiele produkcji takich jak: bajki Disneya, filmy naukowe, teledyski do znanych piosenek i reklam – mówi Tomasz Klek, rzecznik prasowy projektu Słynna Aleja. – Celem warsztatów jest upowszechnianie kultury i lokalnej historii poprzez poznanie swojego najbliższego regionu, zdobycie podstaw wiedzy z zakresu kinematografii oraz promocja i zapowiedź wrześniowego Festiwalu Marek, głównego wydarzenia organizowanego w ramach projektu Słynna Aleja.

Stwórz własną animację

Oprócz krótkiego wykładu, ilustrowanego fragmentami przykładowych animacji, uczestnicy warsztatów pod okiem ekspertów wykonają etiudy filmowe w klasycznych technikach animacji poklatkowej. Przygotują wspólnie krótką animację zrealizowaną w technice wycinanki oraz technice lalkowej, której głównym bohaterem będzie Kino Pionier. Inspiracji uczestnicy będą szukać w klasyce polskiej animacji oraz czołówce programu „W starym kinie”.

Warsztaty animacji poklatkowej skierowane są do dzieci w wieku 8+ i 10+. Zajęcia poprowadzą Dominika Wyrobek (animatorka, reżyserka filmów animowanych, absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie, asystentka w Pracowni Animacji Akademii Sztuki w Szczecinie) oraz Paulina Ratajczak (animatorka kultury, producentka, kuratorka i współorganizatorka galerii sztuki dla dzieci i młodzieży TWORZĘ SIĘ).

Warsztaty odbędą się 31 lipca w kiniarni Kina Pionier w dwóch turach: 11:00 – 13:00 (wiek: 8+) i 14:00 – 16:00 (wiek: 10+). W każdej grupie udział może wziąć 10 dzieci, wpisowe to 10 zł. Link do zapisów: https://www.accredi.pl/warsztatyanimacji

Regulamin warsztatów znajduje się na stronie: https://slynnaaleja.szczecin.eu/