9-kondygnacyjna żelbetowa konstrukcja stoi u zbiegu ul. Kościelnej i Księżnej Dąbrówki na Stołczynie. W czasie wojny na jej szczycie stało najprawdopodobniej działko przeciwlotnicze, dziś są tam maszty telefonii komórkowej.

Schron na Stołczynie jest wyższy niż podobne konstrukcje z czasów II wojny światowej, które można zobaczyć przy ul. Konarskiego, ul. Pieszej czy na zboczu Wzgórza Kupały. Dodatkowe usytuowany jest na wzniesieniu nad przemysłową częścią Stołczyna, która przed wojną była mocno rozwinięta wzdłuż ul. Nad Odrą. Dlatego niemal pewne jest, że żelbetowa budowla nie była zwykłym schronem.

"Na najwyższym szczecińskim schronie z czasów II wojny światowej przy skrzyżowaniu ulicy Kościelnej z ulicą Księżnej Dąbrówki mieściło się działko przeciwlotnicze chroniące ważną dla regionu Eisenwerk Kraft hutę żelaza i stali, cementownię i papiernię. Obecnie bunkier służy telefonii komórkowej" – czytamy w Encyklopedii Pomorza Zachodniego - pomeranica. pl.

Pełniące podobną rolę naziemne schrony lotnicze (LS-Hochbunker) można spotkać również we Wrocławiu (na placu Strzegomskim, obecnie Muzeum Współczesne) czy w Berlinie (tzw. Flakturm).