Serwis nieruchomości Otodom przepytał mieszkańców największych miast w Polsce, prosząc o ocenę poczucia bezpieczeństwa na konkretnych osiedlach czy dzielnicach. Według wyników ankiety, Szczecin jest trzecim najbezpieczniejszym miastem w Polsce. Największe poczucie bezpieczeństwa powinni mieć mieszkańcy Warszewa, Kijewa i Bukowego. Najniżej oceniono Świerczewo, Śródmieście-Zachód i Stare Miasto.

Na potrzeby rankingu przepytano ok. 120 tys. osób z całej Polski. Organizator ankiety nie podaje jaką część tej grupy stanowili mieszkańcy Szczecina. Proszono np., aby w skali od 1 do 5 ocenić poziom bezpieczeństwa nocnych spacerów po danym osiedlu, spokój przechadzek z psem, czy stopień bezpieczeństwa samodzielnie bawiących się dzieci.

Najwyższe oceny zebrało Warszewo (średnia 4,41). Tym samym wygrało szczeciński ranking bezpieczeństwa serwisu Otodom po raz trzeci z rzędu. Wysokie oceny zebrało też: Kijewo (4,39), Bukowe-Klęskowo (4,26), Osów (4,18) i Pogodno (4,17).

Najniżej poziom bezpieczeństwa oceniono na osiedlu Świerczewo, które składa się przede wszystkim z Osiedla Przyjaźni i Osiedla Kaliny (3,17). Niskie oceny zebrały też inne śródmiejskie osiedla: Śródmieście-Zachód (3,36), Stare Miasto (3,36) i Turzyn (3,41). Lepiej w ankiecie wypadły m.in. osiedla na północy miasta: Stołczyn (3,92), Golęcino-Gocław (3,92) i Skolwin (3,74).

Warto zauważyć, że ranking opiera się na subiektywnej ocenie poczucia bezpieczeństwa, nie odzwierciedla np. danych policji dotyczących wykroczeń i przestępstw w różnych częściach miasta.

Autorem rankingu jest Otodom, jeden z najpopularniejszych serwisów nieruchomości w Polsce. Umożliwia swoim użytkownikom wyszukanie, przeglądanie i zamieszczanie ogłoszeń sprzedaży i wynajmu nieruchomości: w szczególności mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich, biur czy lokali. W serwisie znajdują się zarówno oferty z rynku pierwotnego jak i wtórnego.