To jeden z najpiękniej położonych hoteli na szczecińskiej mapie miasta, z bogatą historią i tradycjami. Hotel Jachtowa imprezą sylwestrową zakończył funkcjonowanie. Dzierżawcy obiektu po 25 latach postanowili zakończyć działalność. Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że problemem była malejąca liczba klientów i imprez okolicznościowych oraz konieczne inwestycje. Zbigniew Jagniątkowski z Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego zapewnia, że obiekt będzie mieć nowego dzierżawcę, trudno jednak wskazać, kiedy będzie ponownie otwarty dla mieszkańców i turystów.

Kultowe miejsce kończy działalność po 25 latach

Choć trudno w to dzisiaj uwierzyć, to kiedyś Gocław był rekreacyjną dzielnicą Szczecina. Przed wojną nad samą Odrą toczyło się życie ówczesnego Stettina. Dowodem tego może być zabytkowy, ale niszczejący obiekt Wieży Gocławskiej czy właśnie budynek Hotelu Jachtowa, w którym od 1928 roku siedzibę miał „Stettiner Jachtklub”. Od 25 lat w obiekcie położonym nad samą Odrą ulokowany był Hotel Jachtowa. Miejsce, które w latach 90. ze względu na swoje położenie zyskało status kultowego. Przypływali tam żeglarze, odbywały się imprezy marynistyczne, a obiekt cieszył się niesłabnącym zainteresowaniem. Z każdym rokiem jego znaczenie jednak spadało, powodem było powstawanie nowych hoteli w centrum miasta oraz fakt, że północne dzielnice Szczecina popadały w coraz większą niełaskę władz miasta.

Po 25 latach z prowadzenia hotelu zrezygnowała Barbara Dłuska. – 31 marca kończy nam się dzierżawa Jachtowej, jednak działalność skończyliśmy imprezą sylwestrową. Załoga została zwolniona, teraz załatwiamy sprawy administracyjne, hotel jest nieczynny. Prowadziłam ten hotel przez 25 lat, dużo nakładów, dużo pracy. Nie chciałabym teraz o tym rozmawiać, proszę o telefon po 11 lutego – mówi nam Barbara Dłuska. Nieoficjalnie wiadomo, że hotel borykał się z problemami finansowymi. Spadała liczba klientów i imprez okolicznościowych. – To jest wielka strata dla naszej dzielnicy, bardzo szkoda, bo to było miejsce kultowe – mówi Iwona Pomaska z Rady Osiedla Golęcino-Gocław.

Związek Żeglarski uspokaja: będzie nowy dzierżawca

Właścicielem budynku, w którym mieści się hotel oraz okolicznej przystani żeglarskiej jest Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski. Jak mówi w rozmowie z portalem wszczecinie.pl wiceprezes ZOZŻ Zbigniew Jagniątkowski, rzeczywiście następują zmiany w Jachtowej, ale teza o likwidacji hotelu jest nieuprawniona: - Jedni odchodzą, drudzy przychodzą. Nie mogę jeszcze mówić o szczegółach, ale wszystko będzie działać. Będzie nowy dzierżawca, przeprowadzimy remont i od wiosny hotel będzie znowu przyjmować gości – zapewnia Jagniątkowski. – Trzeba posprzątać i uporządkować teren dookoła, odświeżyć elewację, będziemy także aplikować o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego by poprawić infrastrukturę nabrzeża, by żeglarze chcieli się zatrzymywać w Jachtowej – dodaje.

W Hotelu Jachtowa odbywało się wiele wydarzeń żeglarskich i morskich np. coroczny Bal Żeglarza. W ostatnim czasie jednak o aktywności w tym miejscu słyszało się zdecydowanie mniej. Obiekt będzie zamknięty przynajmniej do końca marca.