Miasto podpisało właśnie umowę z Solaris Bus & Coach S.A. na zakup 8 autobusów elektrycznych Urbino 18 electric. Wszystkie powinny pojawić się na ulicach Szczecina za nieco ponad rok.

Solaris będzie miał 13 miesięcy na dostarczenie 8 fabrycznie nowych pojazdów. Będą to autobusy o długości do 18,1m, które zabiorą maksymalnie 120 osób. Zostaną wyposażone w system odzyskiwania energii podczas hamowania i jazdy z góry, która będzie wykorzystania do doładowania magazynu energii. Ładowane będą mogły być metodą plug-in lub poprzez pantograf. Oświetlenie kabiny pasażerskiej ma być wykonane w technologii LED, ponadto znajdą się w niej ładowarki USB oraz system informacji dla pasażerów.

Autobusy zostaną wyposażone w alkomaty, sprawdzające trzeźwość kierowcy przed uruchomieniem pojazdu. Szczególnym, nowatorskim rozwiązaniem będzie monitoring pokładowy zintegrowany z siecią miejską. Ponadto szczecińskie elektryki będzie również wyróżniało wyposażenie w panel fotowoltaiczny, zamontowany na dachu pojazdu. Panel będzie stanowił dodatkowe źródło zasilania systemu informacji pasażerskiej. Komfortową podróż zapewnią również klimatyzacja całopojazdowa, ogrzewanie elektryczne i dostęp do pokładowego wifi.

Solaris dodatkowo będzie musiał zapewnić 4-letni okres gwarancji bez limitu kilometrów i przeszkolić kierowców oraz techników odpowiedzialnych za naprawy i obsługę autobusów.

Wartość całego zamówienia to 32,3 mln zł. Dofinansowanie z unijnych środków z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi 20,4 mln zł.

Aby po Szczecinie mogły jeździć autobusy elektryczne, miasto planuje dodatkowe inwestycje. Przebudowana zostanie zajezdnia przy ul. Klonowica, gdzie powstaną m.in. stanowiska do ładowania pojazdów. Stacja umożliwiająca ładowanie planowana jest też na końcowym przy Dworcu Głównym.