Zdobyli chyba wszystkie nagrody przyznawane w tej branży. Występowali w Moskwie, Chicago i Nowym Jorku, a pod koniec lipca poprowadzą u siebie, czyli w Koszalinie, jubileuszowy Festiwal Kabaretu. To Kabaret Koń Polski – jedna z największych atrakcji sierpniowej Gali Kabaretowej w szczecińskim Teatrze Letnim.

Złota Szpilka i inne nagrody

Początkowo nazywali się Kabaret Skążeś Jest. Ta grupa powstała w 1985 roku z inicjatywy Leszka Malinowskiego – studenta Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Koszalinie – i jeszcze w tym samym roku już pod nazwą Koń Polski zdobyła Grand Prix podczas pierwszej edycji przeglądu PAKA. Rok później ex aequo z Kabaretem Potem zajął pierwsze miejsce na drugiej PACE. Wśród innych nagród zdobytych przez ten kabaret można wymienić np. Złotą Szpilkę XIV Lidzbarskich Biesiad Humoru i Satyry, nagrodę główną Ogólnopolskich Targów Kabaretowych „Otaka” we Wrocławiu czy prestiżową Nagrodę Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego przyznaną przez Urząd Rady Ministrów i jury (byli w nim m.in. Andrzej Wajda i Andrzej Łapicki).

Srebrne wesele Mariana i Heli

Od 1997 roku Koń Polski jest gospodarzem corocznego Festiwalu Kabaretu w Koszalinie. W tym roku, dokładnie 27 lipca, zostanie zorganizowana 25. edycja tego wydarzenia. Z tej okazji będzie można zobaczyć „Srebrne Wesele Mariana i Heli”, bo do najbardziej znanych postaci pojawiających się w występach Konia Polskiego należy to małżeństwo kreowane przez… dwóch mężczyzn – Waldemara Sierańskiego oraz Leszka Malinowskiego. Gośćmi tej uroczystości będą m.in. Jerzy Kryszak, Neo-Nówka i Kabaret Jurki (który też pojawi się w Teatrze Letnim w sierpniu).

W Moskwie i za oceanem

Koń Polski często wyjeżdża za granicę. Jeszcze w latach 80. kabaret wystąpił w Moskwie w popularnym programie telewizyjnym pt. „KA-WE-EN”. Poza tym zespół wielokrotnie wyjeżdżał z występami za ocean i prezentował się m.in. w Chicago, Nowym Jorku, San Francisco i na Florydzie. Występował również w Niemczech, Francji, Anglii, Szkocji, Irlandii, Belgii, Włoszech czy Austrii.

Kabaret współtworzył wraz z TVP dwa seriale: „Badziewiakowie” (1999) i „Skarb sekretarza” (2000). Na podstawie tego drugiego powstał film zatytułowany „Jest sprawa…” (2002) ze scenariuszem Malinowskiego. To komedia obyczajowa pełna zabawnych sytuacji, ciepłego humoru i dowcipnych dialogów w reżyserii Olafa Lubaszenki, w której zagrali m.in. Krzysztof Kowalewski, Bogdan Łazuka, Stefan Friedman i Lech Dyblik.

Kilkadziesiąt skeczów i piosenek

Uprawiają satyrę obyczajową i polityczną z komentarzami na temat współczesnej mody i obyczajów. W czasie wielu lat działalności kabaretu przez jego skład przewinęło się kilkadziesiąt osób, wśród których są: Małgorzata Franek, Celina Monikowska-Martini, Piotr Kryszan, Jan Martini, Roman Franczak, Mieczysław Giedrojć i inni. Z ich udziałem powstało kilkadziesiąt skeczów i piosenek, takich jak „Marian i Hela”, „Wybory”, „Ufok”, „No i co”, „Jak się cieszę, że cię widzę”, „Zrzekanie się nagród” czy „Podmoskiewska wieczerza”. Obecny skład zespołu: Leszek Malinowski, Waldemar Sierański i Maria Borzyszkowska.

24 sierpnia podczas Gali wystąpią też: Kabaret Jurki, Kabaret Łowcy.B, Kabaret Ciach oraz Kabaret Chyba. Bilety są wciąż dostępne m.in. na portalu kupbilecik.pl.