Fash’n’act – wydarzenie, które w zeszłym roku szturmem weszło do kalendarza szczecińskich imprez modowych, już niedługo odbędzie się po raz kolejny. Organizatorom przyświeca znowu szlachetny cel.

- Z charytatywnymi pokazami mody twórczynie tego projektu - Isobel Perera-Turostowska i Małgosia Wojtas - zetknęły się jeszcze za czasu swoich studiów – mówi Weronika Łobejko, koordynatorka tegorocznej edycji pokazu. - Obie zauważyły, że moda angażuje młodych ludzi i pozwala połączyć przyjemność, jaką jest tworzenie ubioru oraz wystąpienie w charakterze modelki, z czynieniem dobra. Moda działa jak magnes, przyciągając osoby zainteresowane projektowaniem, modelingiem czy samą organizacją eventów.

W tym roku celem wydarzenia jest zebranie pieniędzy na leczenie dla Gabrysi Maculewicz, tegorocznej maturzystki, która zmaga się z ostrą białaczką szpikową.

- Chcę zrobić wszystko, żeby Gabrysia miała jak najlepsze warunki do wyzdrowienia. Nie mówimy o miesiącu, nawet nie o roku. Mówimy o latach powrotu do zdrowia – mówi mama Gabrysi. – Przez ten czas niezbędne jest zapewnienie Gabrysi wysokiego standardu życia – głównie jeśli chodzi o dietę, ale również rehabilitację i warunki otoczenia. Na obecną chwilę nasza sytuacja nie jest na tyle dobra, bym mogła samodzielnie zapewnić córce to wszystko.

Projekt Fash’n’act składa się z dwóch etapów. W pierwszym, w okresie od marca do maja, młodzież ze szkół w naszym mieście uczęszczała na warsztaty projektowania i przygotowywała autorską kolekcję ubrań. Drugi etap to castingi, które odbywają się w tym miesiącu. Jeden z nich zaplanowano 17 maja w LO 2. Po nich osoby, które poradzą sobie najlepiej, zostaną zaproszone na właściwy casting do TRAFO, gdzie odbędą się także warsztaty z poruszania po wybiegu. Tam nastąpi ostateczny wybór modeli i modelek na pokaz.

- Jedynym warunkiem uczestnictwa w castingu jest bycie w wieku gimnazjalnym lub licealnym – zapewnia Weronika Łobejko. – Oczywiście mile widzialna jest chęć pomagania innym. W jury zasiada zawsze gość specjalny: ostatnio była to Sylwia Majdan, która na pewno zasiądzie jeszcze w którymś z castingów, ponadto Michał Pawłowski - finalista You Can Dance oraz styliści, profesjonalni modele i modelki, a także członkowie Interact, czyli rówieśnicy kandydatów.

Finał tegorocznej edycji Fash’n’act odbędzie się 16 czerwca o godz. 17:00 w TRAFO. "Cegiełką" na leczenie Gabrysi będzie m.in. bilet wstępu oraz środki z licytacji ubrań zaprojektowanych przez uczniów. Jeśli natomiast komuś nie udałoby się dotrzeć na pokaz osobiście, a chciałby pomóc, może to uczynić za pośrednictwem internetowej zbiórki, dostępnej pod tym adresem: https://pomagam.pl/zmdlupkg.

Więcej informacji o pokazie można znaleźć na facebookowej stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1719846554749853/.